Nominacja oblata w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Studiów Misyjnych
Jest jedynym katolickim teologiem wśród nominowanych.
Ojciec dr Marek Rostkowski OMI został nominowany do europejskiego grona odpowiedzialnych za przygotowanie Zgromadzenia Generalnego Międzynarodowego Stowarzyszenia Studiów Misyjnych w Sydney. Polski misjolog znalazł się w gronie czterech teologów różnych denominacji chrześcijańskich – prawosławnych, luteran i zielonoświątkowców z Rumunii, Finlandii i Niemiec. Jest jedynym katolikiem w tym gronie.
W nocie informacyjnej pod nazwiskiem polskiego kandydata ujęto jego dorobek naukowy:
Polski teolog katolicki i misjonarz, studiował w Poznaniu, Warszawie i Rzymie. Doktorat z misjologii (2007) Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie. W latach 2000-2016 główny bibliotekarz Papieskiej Biblioteki Misyjnej i Biblioteki Uniwersytetu Urbaniana w Watykanie oraz redaktor naczelny Bibliographia Missionaria. Zainteresowania: teologia misji, historia misji i teologia laikatu. Członek IAMS od 2008, a od 2010 roku przewodniczący grupy badawczej IAMS DABOH.
Międzynarodowe Stowarzyszenie Studiów Misyjnych jest międzynarodowym, międzywyznaniowym i interdyscyplinarnym stowarzyszeniem zawodowym zajmującym się naukowym badaniem świadectwa chrześcijańskiego i jego wpływem na świat oraz pokrewną dziedzinę teologii międzykulturowej. Po kilku wstępnych spotkaniach, IAMS został założony w Driebergen w Holandii w 1972 roku. Od tego czasu co cztery lata odbywa się międzynarodowa konferencja na różnych kontynentach. Obecnie zrzesza ono ponad 400 naukowców, a także ponad 50 instytucji. Co cztery lata członkowie wybierają Komitet Wykonawczy, który odpowiada za rozwój stowarzyszenia i organizuje kolejną, co trzyletnią konferencję. W tym Komitecie reprezentowane są różne regiony świata. Sekretariatem stowarzyszenia jest zwykle jedna z instytucji stowarzyszonych. Obecnie znajduje się on na Uniwersytecie Lund w Szwecji. Cele stowarzyszenia to: promowanie naukowego studiowania systematycznych, biblijnych, historycznych i praktycznych kwestii związanych z misją i teologią międzykulturową; rozpowszechnianie informacji dotyczących studiów misyjnych wśród wszystkich osób zaangażowanych w te i pokrewne kierunki studiów; promowanie stypendiów, współpracy i wzajemnej pomocy w badaniach misji; organizowanie międzynarodowych konferencji misjologów i teologów międzykulturowych; zachęcanie do tworzenia ośrodków badawczych; stymulowanie publikacji z zakresu misjologii i teologii międzykulturowej.
(pg/zdj. chrystusowcy.pl)
Komentarz do Ewangelii dnia
23 listopada 2024
Oblaci: z pasji do muzyki
22 listopada 2024
Z listów św. Eugeniusza
22 listopada 2024
Komentarz do Ewangelii dnia
22 listopada 2024
Olimpiada Znajomości Afryki: szansa na poznanie kontynentu
21 listopada 2024
Madagaskar: Prowincjał w Mahanoro
21 listopada 2024
Z listów św. Eugeniusza
21 listopada 2024