Prowincja Środkowoeuropejska: Świeccy stowarzyszeni odnowili swoje przyrzeczenia
To głównie młodzi ludzie, którzy pomagają oblatom w ewangelizacji.
Nie składają ślubów zakonnych. Pozostają świeckimi, mają swoje plany, część z nich założy lub już założyło rodziny, pracują zawodowo… A jednocześnie pragną żyć charyzmatem oblackim. Świeccy stowarzyszeni z oblatami z Prowincji Środkowoeuropejskiej spotkali się w niemieckim Hünfeld. Przeżyli je w sposób wyjątkowy i bardzo intensywny.
Gdy żegnaliśmy się na zakończenie spotkania prowincjalnego w październiku 2019 roku, nikt z nas nie wiedział, że żegnamy się na trzy długie lata. Prowincjalne spotkanie stowarzyszonych odbywa się co roku jesienią i jest jednym z najważniejszych spotkań świeckich z Niemiec i Czech. Jest to spotkanie, na którym odnawiamy nasze obietnice, nasze decyzje, że chcemy żyć dla Chrystusa, Kościoła i misji w duchu oblackiego charyzmatu. Jednak w 2020 i 2021 roku, ze względu na pandemię, nie wszyscy mogli się spotkać, więc spotkania odbywały się jedynie wirtualnie przez ZOOM. Nie umniejszało to wagi ani siły naszego oblackiego zaangażowania, nadal było tak samo, ale śmiem twierdzić, że każdy z nas nie mógł się doczekać ponownego spotkania, dzielenia się i przeżywania naszej typowej oblackiej bliskości – wyjaśnia Kačenka z Czech.
Świeccy misjonarze
Świeccy stowarzyszeni z oblatami w Czechach to głównie osoby młode. Razem z misjonarzami Niepokalanej prowadzą różne akcje ewangelizacyjne w swoim kraju. Jedną z pierwszych dużych inicjatyw była historyczna misja parafialna. Stworzono grupę ewangelizacyjną. W jej skład weszło sześciu oblatów z dwóch komunitetów (Plasy i Klokoty) oraz kilkunastu młodych ludzi, związanych z naszym charyzmatem.
Korzenie charyzmatu oblackiego – pierwsza misja święta w Czechach
Grupa świeckich związanymi z oblatami wciąż się powiększa. Niektórzy od lat do niej należą, ale bez formalnego przyłączenia. W tegorocznym spotkaniu w Hünfeld ośmiu młodych złożyło przyrzeczenia po raz pierwszy.
Oprócz nas, którzy odnawialiśmy nasze przyrzeczenia, ośmiu zupełnie nowych współpracowników dołączyło do stowarzyszenia, wśród których była nasza Štěpánka! Štěpánka jest z nami od lat i jesteśmy za to bardzo wdzięczni, bo bez niej nasze życie byłoby znacznie uboższe. A teraz oficjalnie jest z nami. I to jest wielka radość! – kontynuuje Kačenka.
Modlitwa i procedury
Doroczne spotkanie to czas modlitwy i budowania wspólnoty w ramach jednej poszerzonej rodziny oblackiej. Ważnym momentem było wybranie osób odpowiedzialnych za całą grupę świeckich stowarzyszonych. Zarząd jest bezpośrednim łącznikiem z instytucją Prowincji Środkowoeuropejskiej. Na przewodniczącą wybrano Steffi Kulla z grupy świeckich w Hünfeld, pomagać jej będzie czteroosobowy zespół świeckich z Niemiec i Czech.
Nie mieliśmy bardzo napiętego harmonogramu, chcieliśmy mieć jak najwięcej czasu na zwykłe życie we wspólnocie, dzieląc się wszystkim, co wydarzyło się w naszym życiu przez cały ten czas. Dużo mówiło się również o światowym Kongresie Świeckich Stowarzyszonych z Oblatami, w którym niektórzy z nas uczestniczyli w maju tego roku. Niezapomnianą częścią spotkania było również obserwowanie wydarzeń z Kapituły Generalnej oblatów we Włoszech, gdzie w ubiegłym tygodniu po nowym generale, wybrani zostali także nowi członkowie Rady Generalnej.
Świeccy stowarzyszeni z oblatami to ludzie, którzy pragną włączyć się w przeżywanie charyzmatu św. Eugeniusza. W różnych prowincjach Zgromadzenia ich zaangażowanie i formy przynależności do rodziny oblackiej są zróżnicowane. Jednym z postulatów obecnej Kapituły Generalnej jest próba wypracowania jednolitego modelu udziału świeckich w oblackiej posłudze i przeżywaniu charyzmatu Założyciela.
(pg/zdj. V. Kadlec OMI)
Komentarz do Ewangelii dnia
21 grudnia 2024
Komentarz do Ewangelii dnia
20 grudnia 2024
Z listów św. Eugeniusza
20 grudnia 2024
Poznań: rada prowincjalna
19 grudnia 2024
Z listów św. Eugeniusza
19 grudnia 2024