
Tomasz Maniura OMI na konferencji KEP: „Nasza działalność to tworzenie przestrzeni spotkania”
Konferencja w Biurze Prasowym Konferencji Episkopatu Polski związana była z Dniem Życia Konsekrowanego.
Czy osoby konsekrowane są jeszcze potrzebne? Zdecydowanie tak! – przekonywali uczestnicy konferencji prasowej zorganizowanej w Warszawie przed Dniem Życia Konsekrowanego, który obchodzony jest 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego. Uczestnicy konferencji – zakonnicy, zakonnice i przedstawicielka świeckich konsekrowanych – opowiadali o tym, co osoby konsekrowane robią w Polsce i za granicą oraz podawali konkretne przykłady ich zaangażowania na różnych polach, na których są w gruncie rzeczy nie do zastąpienia.
„Bycie zakonnikiem to niesamowita przygoda przyjaźni z Bogiem i drugim człowiekiem” – powiedział bp Jacek Kiciński CMF, przewodniczący Komisji KEP ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. Odpowiadając na pytanie zawarte w tytule konferencji stwierdził, że nie ma Kościoła bez życia zakonnego i odwrotnie. Zaznaczył, że życie konsekrowane to żywa pamiątka obecności Chrystusa w świecie a bez konsekrowanych świat byłby bardzo ubogi. Jak podkreślił, osoby zakonne są zwłaszcza tam, gdzie człowiek cierpi i doświadcza trudów. Uczą wiary, wierności, życia wiarą na co dzień. Pokazują, że życie ziemskie jest pielgrzymką.

„Osoby konsekrowane są bardzo potrzebne w krajach misyjnych, np. w krajach afrykańskich” – mówił o. Eric Hounaké SVD, misjonarz z Togo posługujący w Warszawie i mieszkający od 15 lat w Polsce. Jak podkreślił konsekrowani zajmują się nie tylko głoszeniem Ewangelii ale ogólnie troska o całego człowieka, jego zdrowie, edukację itp. Bardzo ważnym świadectwem dla tamtejszych społeczności, pogrążonych często w wojnach i konfliktach jest też fakt, że zakonnicy żyją we wspólnotach międzynarodowych.
O tym, jak wygląda praca w szkole na południu Paragwaju, jakie są potrzeby i wdzięczność tamtejszych mieszkańców – mówiła s. Agnieszka Podles SSpS, która spędziła na misjach w Ameryce Południowej 4 lata.
Doświadczeniem pracy na ogarniętej wojną Ukrainie mówił z kolei – łącząc się z uczestnikami konferencji on-line – o. Mykhailo Romaniv OP z Centrum św. Marcina de Porres w Fastowie. Jak podkreślił, najważniejsze, co w tamtej sytuacji można zrobić to zostać na miejscu z tymi, którzy nas potrzebują. To właśnie starają się robić na Ukrainie pracujący tam zakonnicy. Korzystając z okazji o Romaniv wyraził też wdzięczność Kościołowi w Polsce, bez którego tak szeroka pomoc potrzebującym nie byłaby możliwa.
Uczestnicy konferencji mówili również o tym, jak potrzebne są osoby konsekrowane w Polsce. Nie byłoby np. bez nich Franciszkańskiego Ośrodka Kultury w Leżajsku Bogatą działalność tego ośrodka przedstawił jego dyrektor, o. Bartymeusz Kędzior OFM. Jak podkreślił udało się w tym miejscu zbudować żywy Kościół. Mówił m.in. o ok. 300 dzieciach rozwijających swoje pasje i talenty w Akademii Odkrywcy, o Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej, zajęciach z filozofii i teologii, licznych warsztatach, kursach i spotkaniach, które odbywają się w ośrodku oraz o szczególnej przestrzeni spotkania, jaką tworzy miejscowa kawiarnia.

Kto dziś ma czas, by wyruszyć z grupą młodych na 2 miesięczną wyprawę rowerową na Syberię, wokół Islandii lub piechotą przez rumuńskie góry?
Młodzi są dziś często ludźmi bardzo samotnymi, porzuconymi przez dorosłych. Nasza działalność to tworzenie przestrzeni spotkania – opowiadał o. Tomasz Maniura OMI z Oblackiego Centrum Młodzieży „Niniwa” w Kokotku.
Łącząc się z zebranymi on-line opowiadał o licznych owocach tego duszpasterstwa oraz o tym, że życie zakonne, pozornie pełne ograniczeń, może być w istocie życiem niezwykle twórczym, barwnym i dającym satysfakcję.
Profesjonalna pomoc psychologiczna w oparciu o antropologię chrześcijańską – to również przestrzeń działania wielu osób konsekrowanych. O swojej działalności, służbie świeckim, kapłanom i zakonnikom ale także świadectwie wobec innych – niekoniecznie wierzących – osób niosących pomoc innym – mówiła s. Władysława Krasiczyńska CSSJ, pracująca w Gabinecie Psychologicznym „Duc in altum” we Wrocławiu. W oparciu o swoje doświadczenia podkreśliła, że odpowiedź na pytanie „Czy osoby konsekrowane są dziś potrzebne?” brzmi: „Zdecydowanie tak!”.

Na osoby konsekrowane natknąć się można tak naprawdę wszędzie nawet nie wiedząc o tym. O świeckich konsekrowanych, którzy ani strojem ani niczym szczególnym nie odróżniają się od otoczenia i podejmują zwykłe świeckie zawody – w szpitalu w szkole, w redakcji, w samorządzie czy w sejmie – opowiadała Dorota Franków, przedstawicielka Instytutów Życia Konsekrowanego. Jak podkreśliła, świeccy konsekrowani żyją w świecie, chcąc być blisko człowieka, który przeżywa trudności i chcąc pokazywać mu perspektywę zbawienia.
Konferencję, która odbyła się w siedzibie Sekretariatu KEP w Warszawie poprowadził ks. Leszek Gęsiak SJ, Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski. Spotkanie zorganizowane zostało przez Komisję ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, Konferencje Wyższych Przełożonych Zakonnych oraz Biuro Prasowe Konferencji Episkopatu Polski.
(KAI)
Komentarz do Ewangelii dnia
11 maja 2025
Komentarz do Ewangelii dnia
10 maja 2025
Komentarz do Ewangelii dnia
9 maja 2025