Kanoniczna instalacja nowego Prowincjała Polskiej Prowincji [RELACJA]
Ojciec Marek Ochlak OMI został 18. Prowincjałem Polskiej Prowincji.
W dniu 17 lutego, w którym rodzina oblacka świętuje kolejną rocznicę zatwierdzenia Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej przez Stolicę Apostolską, w kaplicy domu zakonnego w Poznaniu odbyła się kanoniczna instalacja nowego prowincjała i jego rady. Mszy świętej przewodniczył nominat – o. Marek Ochlak OMI, który przez 26 lat posługiwał na Madagaskarze, a od blisko dwóch lat pełnił obowiązki dyrektora Prokury Misyjnej w Poznaniu. W liturgicznej modlitwie uczestniczyli: ustępujący prowincjał, nowa i ustępująca rada prowincjalna, siostry służebniczki, współbracia oblaci oraz przedstawiciele świeckich stowarzyszonych z oblatami.
Kazanie wygłosił prowincjał-nominat. Na początku podziękował ustępującej administracji oraz osobom, z którymi współpracował dotychczas jako dyrektor Prokury Misyjnej. W słowie do zebranych nawiązał do tegorocznego listu superiora generalnego na wspomnienie 17 lutego. Ojciec Luis Alonso OMI oparł go o symbolikę domu macierzystego Zgromadzenia w Aix-en-Provence. Ojciec Marek Ochlak OMI na jego kanwie zarysował program swojego prowincjalatu:
Zawiera on piękny wywód o naszym domu w Aix, który stał się miejscem, do którego zawsze trzeba wracać, aby odnajdywać naszą tożsamość. (…) Ci z nas, którzy tego doświadczyli mogą to potwierdzić. Tam czujemy coś własnego, coś co do nas przemawia: Aix to nasz dom!
Część współbraci pytała, jaki jest program, jakie jest hasło tego prowincjalatu. Odpowiedzią jest dom – wskazywał kaznodzieja. – Aby dom dobrze funkcjonował potrzeba trzech rzeczy. Pierwsze to nawrócenie. Drugie to wspólnota. I dopiero potem – misja.
Prowincjał nominat poprosił współbraci, aby w każdym domu poświęcić pół godziny czwartkowej adoracji w intencji Prowincji. Wymiarem drogi nawrócenia jest regularne korzystanie i sprawowanie sakramentów.
Wspólnota to rodzina. Wspólne dążenie do świętości, wspólne rozwiązywanie problemów, ale i wspólne przeżywanie radości. Wspólnotowe modlitwy, wspólny różaniec, wspólna rekreacja. (…) My tak czasem tą naszą wspólnotę, nasze domy może traktujemy tak jak hotel, wikt i opierunek mamy zapewniony… Ale właśnie, co ja wkładam do tego domu? Co ja wkładam do tej wspólnoty? Trzeba zadać sobie to pytanie.
Zatrzymując się nad tematem misji, obok ewangelizacji ojciec Ochlak pytał o troskę o ubogich i powołania.
Odwołując się do proklamowanej Ewangelii o podążaniu za Jezusem i dźwiganiu własnego krzyża, tracąc swoje życie dla Ewangelii, prowincjał-nominat konkludował:
Krzyż jest treścią i wypełnieniem tych trzech punktów: nawrócenia, wspólnoty i misji. Wpatrujmy się w nasze krzyże, czy oblackie, czy te, które wiszą na ścianie.
Posłuchaj całego kazania o. Marka Ochlaka OMI:
Po kazaniu nastąpiło wyznanie wiary prowincjała-nominata oraz złożenie przysięgi wierności przy obejmowaniu urzędu wykonywanego w imieniu Kościoła. Po złożeniu dłoni na księdze Ewangelii przez o. Marka Ochlaka OMI, ustępujący prowincjał odczytał dekret superiora generalnego oraz dokument promulgacji. W ten sposób, po dopełnieniu wymogów prawa kanonicznego i zakonnego, o. Marek Ochlak OMI został 18. Prowincjałem Polskiej Prowincji.
Na zakończenie liturgii głos zabrał przełożony poznańskiej wspólnoty zakonnej – o. Andrzej Korda OMI. Dziękując ojcu Markowi Ochlakowi OMI za przyjęcie urzędu Prowincjała Polskiej Prowincji, podkreślił, że jest to pierwszy prowincjał w stuletniej historii oblatów w Polsce, który nie wywodzi się ze środowiska akademickiego, ale jest „misjonarzem z krwi i kości”:
Krótki reportaż wideo z dzisiejszej uroczystości:
(pg)
Z pasji do muzyki
22 listopada 2024
Z listów św. Eugeniusza
22 listopada 2024
Komentarz do Ewangelii dnia
22 listopada 2024
Olimpiada Znajomości Afryki: szansa na poznanie kontynentu
21 listopada 2024
Madagaskar: Prowincjał w Mahanoro
21 listopada 2024
Z listów św. Eugeniusza
21 listopada 2024
Komentarz do Ewangelii dnia
21 listopada 2024