Kielce: „Gotowanie na antenie”
Nowicjusze w programie kulinarnym Radia Kielce
Nowicjusze: Tomek, Wojtek, Karol i Mateusz wraz z ojcami: mistrzem Krzysztofem Jamrozym OMI i socjuszem Bogusławem Harlą OMI przybyli do Radia Kielce, by wziąć udział w programie „Gotowanie na antenie” prowadzonym przez panią redaktor Magdalenę Sitek. Zaprezentowanym daniem były „Kluseczki z kaszy gryczanej z sosem z grzybów leśnych” autorstwa nowicjusza Karola. Kolejne wejścia na antenę były okazją nie tylko do kulinarnej prezentacji, ale i do wyjaśnienia radiosłuchaczom czym jest nowicjat, jak wygląda życie w nowicjacie i do czego przygotowuje. Kluseczki wyszły znakomicie, pani redaktor była zachwycona, zaś po degustacji zostaliśmy oprowadzeni po Radiu Kielce. Poniżej zamieszczamy przepis na kluseczki.
KLUSECZKI Z KASZY GRYCZANEJ
Z SOSEM GRZYBOWYM
(porcja dla 2 osób)
Składniki klusek:
– 1,5 szklanki ugotowanej kaszy gryczanej
– 1 szklanka mąki ziemniaczanej
– 100 gram mielonego twarogu
– 1 jajko
– 4 ząbki czosnku
– sól, pieprz
Składniki sosu:
– 25 gram grzybów suszonych
– 1 średnia cebula
– 2 liście laurowe
– 3 kulki ziela angielskiego
– olej
– 1 łyżka mąki
Przygotowanie klusek: Kaszę ugotować w osolonej wodzie i poczekać aż ostygnie. Następnie kaszę zblendować na jednolitą masę, dodać jajko, twaróg, posiekany czosnek. Wszystko wymieszać i doprawić solą
i pieprzem. Następnie dodać mąkę i wymieszać na jednolitą masę, ciasto musi się trochę lepić. Po wyrobieniu ciasta, na lekko oprószonej mąką stolnicy formujemy z ciasta wałki o średnicy 1 cm. Następnie wałki kroimy po skosie co 2-3 cm i gotujemy w osolonej wodzie. Gotować należy do wypłynięcia klusek po czym odczekać jeszcze 1 minutę.
Przygotowanie sosu: Grzyby zalewamy wodą i odstawiamy do nasiąknięcia. Cebulę obieramy i kroimy w drobną kostkę. Na patelnie wlewamy olej i smażymy cebulę do zeszklenia. Później dodajemy posiekane grzyby i przez 1 minutę podsmażamy razem. Następnie podlewamy cebulę i grzyby na patelni wodą z grzybów, dodajemy ziele angielskie i liść laurowy. Wszystko gotujemy przez 5-8 minut, na końcu dodajemy mąkę rozrobioną w 3 łyżkach wody. Doprawiamy solą i pieprzem.
(kj)
Madagaskar: w seminarium i domach oblackich w Fianarantsoa
28 listopada 2024
Wspomnienie bł. Franciszka Estebana OMI i towarzyszy
28 listopada 2024
Poznań: 10. rocznica śmierci dr Wandy Błeńskiej
28 listopada 2024
Z listów św. Eugeniusza
28 listopada 2024
Komentarz do Ewangelii dnia
28 listopada 2024
Maryja Niepokalana – patronka oblatów i „patent do nieba”
27 listopada 2024
Komentarz do Ewangelii dnia
27 listopada 2024