Hiszpania: Miesiąc misyjny i pomoc oblatom w Wenezueli
Świeccy stowarzyszeni z oblatami wspierają misję oblacką w Wenezueli.
Chociaż w Kościele miesiąc misyjny obchodzony jest w październiku, to jednak w Hiszpanii – szczególnie wśród świeckich przy oblackich wspólnotach – organizowane są festyny i charytatywne zbiórki, których celem jest wsparcie misji oblackich na całym świecie. Rodzina oblacka z Hiszpanii zbierała w tym roku pomoc dla misji w Wenezueli. Uczestnicy mogli wysłuchać świadectwa posługi oblatów i świeckich w tym kraju:
W piątek 23 czerwca świeccy stowarzyszeni z oblatami z Yoel Molina i Maritza Nova oraz o. Sante Rochi OMI odbyli podróż do Machiques de Perijá (stan Zulia). W La Fría zabrali laika José Albornoza, który przybył ze stanu Mérida, i kontynuowali podróż, która trwała 6 godzin, aż dotarli do celu. W sobotę 24 czerwca o godz. 8.00 rozpoczęła się wizyta we wspólnocie oblackiej w Machiques, w spotkaniu wzięli udział świeccy z parafii San Eugenio y la Inmaculada. Rozpoczęliśmu modlitwą jutrzni, słowem powitania od koordynatora oblackiej rodziny w Machiques i prezentacją każdego z członków zarządu. Następnie dokonano refleksji i medytowaliśmy nad listem św. Eugeniusza do ojca Tempiera zapraszającym go, aby dołączył do pierwszej wspólnoty misjonarzy. Następnie José Albornoz wygłosił referat „Powołania świeckich oblatów”, a o. Sante kontynuował refleksję nad korzeniami Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Na koniec Maritza podzieliła się historią rodziny oblackiej w Wenezueli. Kończymy obiadem. Kontynuujemy naszą misję po południu o godzinie 15.00 z naszymi braćmi ze wspólnoty Machiques, podczas spotkania podzielili się doświadczeniami każdego z nich i pracą, jaką wykonują w parafii. Pragną również, abyśmy nadal ich odwiedzali. Następnie przenieśliśmy się do parafii San Eugenio, aby celebrować najświętszą Eucharystię i dzielić się z naszymi braćmi aspirującymi do oblackiej rodziny i z całą wspólnotą. Należy zauważyć, że ta parafia została założona przez naszego emerytowanego biskupa Ramiro Díaza OMI 26 października 2006 r. i przebudowana przez naszego Honorowego Oblata, pana Pedro Alviáreza. Na zakończenie Eucharystii podzielono się pysznymi empanadami. Dziękujemy Bogu i św. Eugeniuszowi za to, że pozwolili nam pokornie pełnić tę misję. Następnego dnia, w niedzielę 25 czerwca, wróciliśmy do naszego San Cristóbal. Chwała bądź Jezusowi Chrystusowi i Niepokalanej Maryi!
W Valladolid zorganizowano zbiórkę leków oraz środków pieniężnych, aby wspomóc oblackie misje w Wenezueli.
Takie wydarzenia przypominają mi, że jesteśmy wspólnotą chrześcijańską. Są to chwile, w których uświadamiamy sobie, że jesteśmy ludźmi zjednoczonymi więzami wiary w Boga, który chce, abyśmy byli wspólnotą i który nie prosi nas, abyśmy patrzyli tylko na Niego, ale popycha nas do patrzenia na całą ludzkość. Lenistwo, zmęczenie, problemy osobiste, zbędne potrzeby nie są tego warte. Nie warto myśleć, że jest nas niewielu, że nie możemy. To chwile, w których wspólnie zapominamy o osobistych aspektach naszego życia prywatnego i jednoczymy myśli we wspólnej sprawie: niewidzialnej, tak jak wielu ludzi, którzy cierpią niesprawiedliwość biedy, opuszczenia, wojny, straty… – napisał jeden z młodych uczestniczących w spotkaniu w Madrycie.
Organizatorzy w Madrycie przygotowali wiele atrakcji, dostosowanych do wieku wszystkich uczestników spotkania. Wydarzenie przygotowano jako odpowiedź na postulat ostatniej Kapituły Generalnej Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, która podkreśliła konieczność integrowania współzależności – patrzenia na różne części posługi misyjnej Zgromadzenia i odczuwania ich jako części wspólnego dzieła rodziny oblackiej.
(pg/zdj. nosotrosomi.blogspot.com)
Z listów św. Eugeniusza
21 stycznia 2025
Komentarz do Ewangelii dnia
21 stycznia 2025
Święty Krzyż: w poszukiwaniu wspólnych korzeni
19 stycznia 2025
Z listów św. Eugeniusza
17 stycznia 2025
Rozważanie Ewangelii
17 stycznia 2025
Rozważanie Ewangelii
17 stycznia 2025