Święty Krzyż: Pielgrzymka służb mundurowych
Trwa wielki odpust na Świętym Krzyżu.
Kolejny, trzeci dzień tygodniowego odpustu na Świętym Krzyżu, zgromadził liczne grono przedstawicieli służb mundurowych: wojska, policji, straży pożarnej, straży granicznej, służby skarbowo-celnej i służby ochrony kolei. Witając przybyłych przełożony oblackiej wspólnoty, o. Marian Puchała OMI, powiedział:
Trzeci dzień tygodnia odpustowego chcemy przeżywać wspólnie ze służbami mundurowymi odpowiedzialnymi za ogólnie pojęte bezpieczeństwo. Tak wiele dziś mówi się o bezpieczeństwie, bezpieczeństwie politycznym i militarnym, bezpieczeństwie ekologicznym i ekonomicznym, bezpieczeństwie energetycznym i informatycznym, bezpieczeństwie kulturowym i społecznym… Wiele służb odpowiada za różne rodzaje bezpieczeństwa, obserwujemy coraz więcej zagrożeń. Świat stoi na granicy III wojny światowej, o której Papież Franciszek mówi, że już dawno się rozpoczęła. Mamy zatem o co prosić Boga, na tej świętej górze Krzyża, obecnego tu od wieków, Boga Cierpiącego, ale i Zwycięskiego, którego symbolem jest Krzyż, a cząstka tego Krzyża czczona jest tutaj od wieków. Dlatego, jako Kustosze tego miejsca, cieszymy się dzisiaj z tak szerokiej reprezentacji różnych rodzajów służb mundurowych, tak pięknie się prezentujących. Witamy gorąco szefów służb, dowódców i komendantów, żołnierzy i policjantów, druhów strażaków, panie i panów. Witam przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, posłów i senatorów RP, witam księży kapelanów z księdzem Pawłem Kowalskim, który dziś przewodniczy tej uroczystej celebracji.
Ze służbami mundurowymi na Święty Krzyż przyjechali parlamentarzyści, wiceminister Anna Krupka, Marek Kwitek, szef Senackiej Komisji Obrony Narodowej – senator Jarosław Rusiecki oraz Wojewoda Świętokrzyski – Zbigniew Koniusz.
Program wielkiego odpustu na Świętym Krzyżu
Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium narodowe. Klasztor benedyktyński miał tutaj ufundować Bolesław Chrobry w 1006 roku. W opactwie na szczycie Łysicy przechowywane są relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Najpierw byli tutaj obecni benedyktyni. W wyniku kasaty na wniosek zaborcy rosyjskiego majątki kościelne zostały przejęte przez państwo pozostające pod protektoratem carskiej Rosji. W 1936 roku do opieki nad sanktuarium zostali zaproszeni Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej. Objęli część zabudowań klasztornych z bazyliką, które podnieśli z ruiny. Od upadku reżimu komunistycznego w Polsce nieprzerwanie starali się o powrót do sakralnego charakteru: skrzydła zachodniego, w którym mieściło się najpierw więzienie carskie, a potem więzienie polskie, a także tzw. szpitalika pobenedyktyńskiego. W 2023 roku obiekt klasztorny na Świętym Krzyżu powrócił do swoich pierwotnych granic i przeznaczenia. Wraz z reintegracją zabudowań klasztornych na Świętym Krzyżu nie zmienił się dotychczasowy prawny zakres ochrony przyrody na tym obszarze, jak również ochrona zabytków.
W klasztorze na Świętym Krzyżu znajduje się dom nowicjatu Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
(kj)
Komentarz do Ewangelii dnia
26 listopada 2024
Z listów św. Eugeniusza
26 listopada 2024
Iława: czuwanie w ramach Światowych Dni Młodzieży [+GALERIA]
25 listopada 2024
Madagaskar: w parafii Notre Dames de Lourdes
25 listopada 2024
Z listów św. Eugeniusza
25 listopada 2024
Komentarz do Ewangelii dnia
25 listopada 2024