
Z listów św. Eugeniusza
21 września 2023.
BYŁBYM SZCZĘŚLIWY, GDYBY KSIĄDZ BISKUP STAŁ SIĘ DRUGIM OJCEM MOICH MISJONARZY.
Po podjęciu decyzji o wysłaniu misjonarzy oblatów do Nancy, Eugeniusz napisał do swojego przyjaciela Alexisa Menjauda, który był biskupem Nancy.
…Byłbym szczęśliwy, gdyby ksiądz biskup stał się drugim ojcem moich misjonarzy. Ośmielam się zapewnić, i sam jestem tego gwarantem, że nie będzie ksiądz biskup nigdy żałował tego, iż ich przyjął. Duch, który ich pobudza, i to, co doskonale pojęli, aby uważać się za ludzi biskupa, jemu wyrazić przywiązanie i poddanie niepodważalne, respektować wszędzie i przez wszystkich jego pozycję i autorytet, nigdy nie robić niczego bez jego zgody, sprawią, że będą względem biskupa jak dzieci wobec ojca.
List Eugeniusza do biskupa Nancy A. B. Menjauda, 14.06.1847, w: PO I, t. XIII, nr 110.
Nieco później:
Ośmielam się księdza biskupa zapewnić, że w rodzinie zakonnej, którą przyjmuje, otrzymuje ksiądz nie tylko dobrych robotników do swojej winnicy, ale jednocześnie oddane dzieci, które z zasady przywiązują się do biskupa jak do ojca. Otrzymuje ksiądz również urodzonych obrońców jego poczynań wobec wszystkich i przeciw wszystkim – krótko mówiąc – ludzi godnych zaufania, gotowych do wypełnienia jego rozkazów, ponieważ znają wartość posłuszeństwa wobec przedstawiciela Boga w diecezji.
List Eugeniusza do biskupa Nancy A. B. Menjauda, 24.07.1847, w: PO I, t. XIII, nr 112.
W odpowiedzi na tę deklarację biskup Menjaud napisał: „Nie znajdziesz we Francji biskupa… bardziej chętnego niż biskup Nancy do wspierania twoich idei dla dobra religii i szerzenia wiary w obcych krajach. Twoi synowie będą moimi synami i znajdą w moim sercu coś z czułości, która jest w twoim sercu…”
Nieco kwieciste słowa Eugeniusza skierowane do biskupa pokazują, że rozumie ważną rolę, jaką biskup diecezji odgrywa wobec oblatów pracujących pod jego zwierzchnictwem. W rzeczywistości wszystko to było prawdą, jeśli tylko biskup miejsca uznawał specyficzną duchowość i misję oblatów. W przyszłości zobaczymy wiele przykładów, gdy biskup Eugeniusz odwoływał oblatów z diecezji, gdy biskup nie szanował naszego charyzmatu.
To, co Viktor Frankl mówi o misji jednostki, odnosi się również do misji wspólnoty, jaką jest mazenodowska rodzina: „Każdy ma w życiu określone powołanie lub misję; każdy ma konkretną misję do wypełnienia. W tym sensie nie można ich zastąpić, a ich życia nie można powtórzyć; tak więc zadanie każdej osoby jest wyjątkowe, podobnie jak jej specyficzna zdolność do jego wykonania” (Viktor E. Frankl).
Komentarz do Ewangelii dnia
11 maja 2025
Komentarz do Ewangelii dnia
10 maja 2025
Komentarz do Ewangelii dnia
9 maja 2025