Wyprawa nowicjuszy na Świętą Katarzynę
Jednym z pierwszych wydarzeń dla nowego kursu nowicjatu na Świętym Krzyżu jest wyprawa na Świętą Katarzynę.
Jednym z pierwszych wydarzeń dla nowego kursu nowicjatu na Świętym Krzyżu jest wyprawa na Świętą Katarzynę. Ma ona nie tylko wymiar budowania wspólnoty nowicjatu, ale również poznawania historycznego i duchowego bogactwa Gór Świętokrzyskich.
Jak każe tradycja, której początków próżno by szukać w łysogórskich annałach, na początku roku formacyjnego wspólnota nowicjacka wyrusza na Świętą Katarzynę. Uczyniliśmy tak kolejny raz w pierwszy czwartek października. Przy ciepłej, słonecznej pogodzie, dotarliśmy do Kakonina, by pokrzepić zmęczone ciała dobrą kawą i czymś słodkim. Kot wygrzewający się pod ścianą chaty zbója Kaka okazał wielkie zainteresowanie naszą ekipą z wdzięcznym mruczeniem przyjmując głaskanie. Po przypomnieniu sobie dziecięcych zabaw na pobliskim placu, ruszyliśmy dalej, by po jakieś godzinie zdobyć szczyt Łysicy. Wreszcie dotarliśmy do klasztoru sióstr bernardynek, gdzie podjęci zostaliśmy smacznym obiadem. Zwieńczeniem wyprawy była wizyta w muzeum minerałów i skamielin, gdzie podziwiać mogliśmy prawdziwe piękno rodzące się we wnętrzu naszej planety – relacjonuje o. Krzysztof Jamrozy OMI, mistrz nowicjatu na Świętym Krzyżu.
Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium narodowe. Klasztor benedyktyński miał tutaj ufundować Bolesław Chrobry w 1006 roku. W opactwie na szczycie Łysicy przechowywane są relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Najpierw byli tutaj obecni benedyktyni. W wyniku kasaty na wniosek zaborcy rosyjskiego majątki kościelne zostały przejęte przez państwo pozostające pod protektoratem carskiej Rosji. W 1936 roku do opieki nad sanktuarium zostali zaproszeni Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej. Objęli część zabudowań klasztornych z bazyliką, które podnieśli z ruiny. Od upadku reżimu komunistycznego w Polsce nieprzerwanie starali się o powrót do sakralnego charakteru: skrzydła zachodniego, w którym mieściło się najpierw więzienie carskie, a potem więzienie polskie, a także tzw. szpitalika pobenedyktyńskiego. W 2023 roku obiekt klasztorny na Świętym Krzyżu powrócił do swoich pierwotnych granic i przeznaczenia. Wraz z reintegracją zabudowań klasztornych na Świętym Krzyżu nie zmienił się dotychczasowy prawny zakres ochrony przyrody na tym obszarze, jak również ochrona zabytków.
W klasztorze na Świętym Krzyżu znajduje się dom nowicjatu Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
(kj)
Komentarz do Ewangelii dnia
26 listopada 2024
Z listów św. Eugeniusza
26 listopada 2024
Iława: czuwanie w ramach Światowych Dni Młodzieży [+GALERIA]
25 listopada 2024
Madagaskar: w parafii Notre Dames de Lourdes
25 listopada 2024
Z listów św. Eugeniusza
25 listopada 2024
Komentarz do Ewangelii dnia
25 listopada 2024