Filipiny: Absolwenci oblackiej szkoły to katolicy i muzułmanie

Szkoła działa w jednym z najbardziej niebezpiecznych części świata.

22 listopada 2023

Uniwersytet Notre Dame działa w jednym z najniebezpieczniejszych miejsc na świecie. Prowadzą go misjonarze oblaci z Wikariatu Apostolskiego Jolo na Filipinach. Jednostka kościelna leży w Muzułmańskim Autonomicznym Regionie Mindanao. Obszar naznaczony jest burzliwymi tarciami na tle religijnym, dlatego oblaci od lat próbują krzewić kulturę szacunku, tolerancji i pokojowego współżycia poprzez edukację.

Część tegorocznych absolwentów oblackiej uczelni (zdj. absolwentów – ndmc.edu.ph)

Misjonarze oblaci przybyli do Mindanao w 1939 roku. W lipcu 1941 roku utworzyli Akademię Notre Dame w Midsayap. Wybór miejsca uwarunkowany był przede wszystkim dobrą infrastrukturą drogową, która umożliwiała młodzieży skorzystanie z oblackiej oferty edukacyjnej. Placówka była również sprawdzianem reakcji społecznych na katolickie szkolnictwo w muzułmańskim regionie.

Filipiny: Warsztaty o św. Eugeniuszu w szkole, której 95% uczniów stanowią muzułmanie

Początki szkoły były wręcz spartańskie. Dwie sekcje pierwszego roku i dwie drugie klasy uczyły się w prowizorycznym czteropokojowym budynku zbudowanym z drewna i bambusa. Druga wojna światowa wstrzymała rozwój projektu.

Po wojnie uczelnię wznowił w 1946 roku o. Robert Sullivan OMI. Na dwóch pierwszych rocznikach naukę pobierało ponad 300 uczniów. W 1960 roku placówka zmieniła nazwę i struktury, stając się pierwszą na Filipinach uczelnią w ramach konfederacji Notre Dame. Podobne szkoły zaczęły powstawać w Pikit, Pigcawayan, Libungan, Edcor (Alamada), rozciągając się na cały archipelag filipiński.

Obecnie oblacka uczelnia nadaje stopnie uniwersyteckie w ponad dwudziestu dziedzinach kierunków uniwersyteckich.

Wikariat Apostolski Jolo na Filipinach jest jednym z najniebezpieczniejszych miejsc na świecie. Jednostka kościelna leży w Muzułmańskim Autonomicznym Regionie Mindanao. Podlega bezpośrednio Kongregacji Ewangelizacji Narodów, a na jej czele stoi Wikariusz Apostolski mianowany przez Watykan, którego katedrą jest XIX wieczny kościół pw. Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel. Od czasu powstania wikariatu (1958 rok, wcześniej Prefektura Apostolska Sulu od 1953 roku) na jej czele stali nieprzerwanie Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej. W ponad półtoramilionowej populacji regionu katolicy stanowią niecałe 2% (31 675 osób). Wikariat podzielony jest na 5 parafii i 7 misji. Posługuje w nim 12 prezbiterów (w tym 10 oblatów) oraz blisko 40 braci i sióstr zakonnych (w tym 3 oblatów-braci).

(pg)