8 września – DUCHOWOŚĆ JEST JAK ARTYSTA, KTÓRY BADA MODEL

This is a custom heading element.

8 września 2015

8 września – DUCHOWOŚĆ JEST JAK ARTYSTA, KTóRY BADA MODEL

Duchowość Eugeniusza zawsze skupiała się na osobie Jezusa Chrystusa, Zbawiciela. To wizja, którą starał się przełożyć na życie codzienne. Jako seminarzysta, posługując się obrazem malarza, napisał:

Upodobnić się do Jezusa Chrystusa: podobieństwo do malarza, który naśladuje wzór. Ustawia go w najlepszym świetle, uważnie na niego spogląda, zatrzymuje na nim swoje spojrzenie, w swoim duchu stara się wycisnąć obraz, następnie na papierze lub na płótnie czyni kilka linii, które zbliża do oryginału, poprawia je, jeśli doskonale nie pasują, w przeciwnym wypadku kontynuuje…

Niepublikowana księga ćwiczeń, Archiwum Domu Generalnego w Rzymie

Eugeniusz nie zamierza być dokładną, fotograficzną reprodukcją Jezusa, Zbawiciela. To byłoby niemożliwe i utopijne. Podobnie jak w przypadku malarza, duchowość Eugeniusza polega na dokładnym skupieniu się na wzorze, który mówi sam przez się dzięki wizji doświadczenia i rozumienia przez artystę osoby ludzkiej i świata, w którym żyje. Różni artyści, malarze ikon, Michał Anioł czy Picasso, czy też rzeźbiarze, poeci, aktorzy i reżyserzy poznają model, ale ukazują go z własnej pespektywy. Od każdego z nich uczymy się i jesteśmy wzbogaceni.

Kiedy badamy duchowość mazenodowską, bardzo lubię posługiwać się tym obrazem, aby zastanawiać się nad faktem, że Eugeniusz był duchowym artystą i w jaki sposób odwzorowywał swój model – Jezusa ukrzyżowanego. Jaki jest twój obraz lub model, który jest wyrazem twej własnej duchowości i duchowego wzrostu?

Specyficzna duchowość chrześcijanka to ta, która skupia się na doświadczeniu Boga, który w sobie Jezusa Chrystusa jest Zbawicielem… W każdej sytuacji naszą zdolnością jest patrzenie na Jezusa (Hbr 12, 2). Od początku do końca formą duchowości jest naśladowanie Chrystusa. Luke Timothy Johnson