15 września – SERCE PEŁNE WDZIĘCZNOŚCI
This is a custom heading element.
15 września – SERCE PEŁNE WDZIĘCZNOŚCI ZA DUCHOWOŚĆ SKUPIONĄ NA EUCHARYSTII
Z czasu Pierwszej Komunii Eugeniusza w Kolegium dla Szlachty w Turynie w swoim dzienniku z wygnania skrupulatnie pisze:
Wydaje się, że jego nauczyciele, zwłaszcza o. Scati byli również zadowoleni z jego mądrości, ponieważ pozwolono mu przystąpić do komunii przed ukończeniem 10. lat. Miał to szczęście w Wielki Czwartek 1792 roku. (Dziennik 1791-1821, w: Écrits oblats I, t. 16, s. 27).
Zwięzłość tej notatki nie oddaje wagi, jaką to wydarzenie wywarło na Eugeniuszu a także wagi Eucharystii, która jest jedną z podstaw jego duchowości. Biskup Ricard, który był klerykiem w seminarium w Marsylii, wspomina:
W Wielki Czwartek, na co pozwala nam to osobiste wspomnienie, było to w katedrze w Marsylii. Biskup odprawiał tam mszę z tak z tak poruszającym i pełnym skupienia dostojeństwem, które wyróżniało go pośród jemu współczesnych biskupów. Nagle zobaczyliśmy, jak wzruszył się, a wszystkie nasze wysiłki nie były w stanie tego ukryć. Seminarzyści, którzy otaczali tron biskupi, poruszeni wzruszeniem biskupa, ze rozrzewnieniem na niego patrzyli. Zauważywszy to, zwrócił się do jednego z nich, autora tych słów, którego krótkowzroczność przykuwała większą uwagę: Moje dziecko, powiedział z taką prostotą, która podbijała serca, nie dziw się tak ; dziś jest rocznica mojej pierwszej komunii.
(Mgr Antoine Ricard, Monseigneur de Mazenod, évêque de Marseille, fondateur de la Congrégation des Missionnaires Oblats de Marie Immaculée, rodz. II, Wygnanie, s. 12. )
47 lat po swej komunii wysławiał swego Mistrza:
Za natchnienia, jakie Bóg zechciał we mnie wzbudzić od tak wielu lat o godnym miłości sakramencie naszych ołtarzy, jako wynagrodzenie za tak mało owoców, które zebrałem z tych nadzwyczajnych poruszeń, których często dostarczał a mi osoba boskiego Zbawiciela.
Dziennik, 17.03.1839, w: EO I, t. 20, s. 75
Będziemy mieli okazję, aby głębiej przestudiować ten aspekt jego duchowości.
Dzisiaj ten tekst jest dla nas zaproszeniem, aby sobie przypomnieć naszą pierwszą komunię jako jednego z etapów formowania się naszej własnej duchowości.
Wdzięczne serce jest początkiem wielkości. To wyraz pokory. To fundament pod wzrost cnót takich jak modlitwa, wiara, odwaga, radość, szczęście, dobroć i zadowolenie. James E. Faust.
Krzyż oblacki, otrzymany w dniu wieczystej profesji, będzie nam stałym przypomnieniem miłości Zbawiciela, który pragnie przyciągnąć do siebie wszystkich ludzi i wysyła nas jako swoich współpracowników. K 63
A wy? Powracając do przeszłości, usiłując rozpoznać doświadczenia lub te chwile świadomości, które przeżyliście, jakim symbolem moglibyście się posłużyć, aby ująć i wytłumaczyć te szczególne momenty? Jaki jest, czy jakim mógłby być symbol lub godło waszego życia? Cele, jakie się sobie wyznacza, stanowią źródło energii, które ożywia nasze życie. Denis Waitly.
Komentarz do Ewangelii dnia
23 listopada 2024
Oblaci: z pasji do muzyki
22 listopada 2024
Z listów św. Eugeniusza
22 listopada 2024
Komentarz do Ewangelii dnia
22 listopada 2024
Olimpiada Znajomości Afryki: szansa na poznanie kontynentu
21 listopada 2024
Madagaskar: Prowincjał w Mahanoro
21 listopada 2024
Z listów św. Eugeniusza
21 listopada 2024