Siedlce: „Pozostał wierny Bożym sprawom aż do męczeńskiej śmierci”
Peregrynacja oblackiego krzyża bł. o. Józefa Cebuli OMI.
W Siedlcach odbywa się peregrynacja oblackiego krzyża bł. o. Józefa Cebuli OMI. Rozpoczęła się od obecności w oblackiej parafii pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Tematyczne konferencje wygłosił o. Robert Wawrzeniecki OMI z domu zakonnego w Warszawie. Kazania wpisały się w obchodzone w Kościele pierwsze czwartki, piątki i soboty – kaznodzieja skupił się na konkretnych rysach duchowości błogosławionego misjonarza oblata, ukazując ojca Cebulę jako: kapłana, niosącego swój krzyż do końca, oblata Niepokalanej i człowieka. Kontynuacja peregrynacji połączona była z dniem skupienia w lokalnej wspólnocie zakonnej, który ukazywał męczennika jako współbrata.
„Być świętym to najpierw być człowiekiem” [WIDEO PROMOCYJNE]
Krzyż błogosławionego oblata gościł podczas obchodów Światowego Dnia Życia Konsekrowanego w siedleckiej katedrze.
W ramach obchodów 25. lecia beatyfikacji męczenników II wojny światowej, wśród których było wiele osób konsekrowanych, trwa peregrynacja krzyża oblackiego jednego z nich, bł. o. Józefa Cebuli, Misjonarza Oblata Maryi Niepokalanej, który w tych dniach w tym znaku jest obecny w parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Siedlcach, a w Światowy Dzień Życia Konsekrowanego także i na tych obchodach w siedleckiej katedrze. Krzyż to jedyna relikwia, jaka po tym męczenniku pozostała, gdyż ciało zostało spalone w obozie koncentracyjnym Mauthausen, w którym przebywał jako kapłan tylko ponad 20 dni, gdyż już w drodze wydano na niego wyrok śmierci. Choć od zawsze był słabego zdrowia, to jednak wtedy gdy trzeba było dać świadectwo, wyraźnie powiedział że na „ołtarzu cezara boskich spraw składać nie może”. I pozostał wierny tym Bożym sprawom aż do męczeńskiej śmierci, jednocząc się ze swoim Ukrzyżowanym Panem. Ten pozostały po nim krzyż to też znak zakonnej konsekracji do końca, oddania się całkowicie Bogu i ludziom oraz wierności swojemu powołaniu i kapłańskiej posłudze, za którą został skazany na śmierć. Słuchał bardziej Boga, niż ludzi i gdy trzeba było – w codziennym ubraniu i w czapce z daszkiem na głowie, by nie został rozpoznany jako zakonnik i kapłan – przemykał ulicami i drogami całej okolicy pozbawionej posługi duszpasterskiej, aby nieść nadzieję w Bogu i posługę sakramentalną ludziom prześladowanym przez bezbożny system niemieckiego narodowego socjalizmu – mówił w siedleckiej katedrze ojciec Wawrzeniecki.
Lubliniec: Rozpoczęcie jubileuszu 25. lecia beatyfikacji ojca Józefa Cebuli OMI [GALERIA]
Specjalne spotkania modlitewne zorganizowano dla grup parafialnych – ministrantów, Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.
Kazimierz Lubowicki OMI: Bł. o. Józef Cebula OMI: Człowiek – oblat Niepokalanej – święty [WIDEO]
Krzyż błogosławionego oblata trafił do sióstr albertynek w Siedlcach, które przeżywają swoje rekolekcje zakonne. Następnie zostanie przewieziony do Warszawy, gdzie będzie gościł w oblackiej wspólnocie oraz u sióstr wizytek. Kolejna peregrynacja w oblackiej wspólnocie parafialnej zaplanowana jest w Gorzowie Wielkopolskim.
(pg/rw)
Madagaskar: Prowincjał w Tamatave
24 listopada 2024
Komentarz do Ewangelii dnia
24 listopada 2024
Komentarz do Ewangelii dnia
23 listopada 2024
Oblaci: z pasji do muzyki
22 listopada 2024
Z listów św. Eugeniusza
22 listopada 2024
Komentarz do Ewangelii dnia
22 listopada 2024
Olimpiada Znajomości Afryki: szansa na poznanie kontynentu
21 listopada 2024