Dawid Grabowski OMI: Twierdza [BLOG]
Sterta cegieł, muzeum czy fortyfikacja?
Niektórzy lubią oglądać zabytki i poznawać ich historię. Dla amatorów takich eskapad nasz kraj ma wiele do zaoferowania i w każdym regionie Polski można zobaczyć coś wyjątkowego. Kiedy ludzie pytają mnie skąd pochodzę, na odpowiedź „z warmińsko-mazurskiego”, zazwyczaj mówią o jeziorach lub zamkach. Te zamki mają coś w sobie, nawet, jeśli przypominają bardziej stertę czerwonych cegieł, niż silną twierdzę.
Zawsze lubiłem je oglądać i w miarę możliwości wykorzystuje sytuacje, by poznać nieco ich historię: budowa, przeznaczenie, legendy, najazdy.. i stan obecny. Kiedyś musiały byś solidnymi fortecami, choć dziś przyciągają raczej turystów niż wojska.
Chyba największe wrażenie zrobił na mnie zamek w Malborku. Ten ogrom budowli i ilość pomieszczeń, a ile ludzi musiało pracować przy wznoszeniu tej twierdzy. Zaciekawił mnie również zamek Krzyżtopór w Ujeździe. Tam wszystko ma swoje znaczenie, zarówno ilość sal czy okien, no i fortyfikacja w kształcie pięcioboku. Zresztą, kto tam był, wie o czym mowa. Nie wspomnę już o Wawelu, z którego do dziś bije majestat i duma.
W Piśmie Świętym także pojawiają się twierdze. W samej Księdze Psalmów możemy znaleźć kilka takich fragmentów, w których autor porównuje Boga do takiej warowni:
Panie, ostojo moja i Twierdzo, mój Wybawicielu,
Boże mój, Opoko moja, na którą się chronię,
Tarczo moja, Mocy zbawienia mego i moja Obrono! (Ps 18,3)
Forteca ma zapewnić bezpieczeństwo i ochronić w czasie ataku wroga, więc takie jest również zadanie Wszechmogącego:
Będę baczył na Ciebie, Mocy moja,
Bo Ty, o Boże, jesteś moja twierdzą.
W swej łaskawości Bóg wychodzi mi naprzeciw,
Bóg sprawia, że mogę patrzeć na [klęskę] moich wrogów. (Ps 59,10-11)
To On daje człowiekowi ocalenie w trudnych sytuacjach:
Bądź mi skałą schronienia
I zamkiem warownym, aby mnie ocalić,
boś Ty opoką moją i twierdzą. (Ps 71,3)
To oczywiście wybrane teksty, jest ich znacznie więcej. Skoro twierdze, służące niegdyś za schronienie, wciąż budzą nasz podziw i zainteresowanie, to jakim wsparciem dla człowieka może być Bóg, do którego się je porównuje?
Dawid Grabowski OMI – spowiednik i kierownik duchowy kleryków Wyższego Seminarium Duchownego w Obrze. W wolnych chwilach lubi jeździć rowerem i odkrywać ciekawe miejsca.
Mija 29 lat od kanonizacji św. Eugeniusza de Mezenoda
3 grudnia 2024
Z listów św. Eugeniusza
3 grudnia 2024
Komentarz do Ewangelii dnia
3 grudnia 2024
Kolejna książka prof. Jarosława Różańskiego OMI
2 grudnia 2024
Komentarz do Ewangelii dnia
2 grudnia 2024
Z listów św. Eugeniusza
2 grudnia 2024