
Z listów św. Eugeniusza
27 lutego 2024.
DYSPENSA OD UDZIAŁU WE MSZY ŚWIĘTEJ, ABY MÓC WYPEŁNIĆ WAŻNY OBYWATELSKI OBOWIĄZEK
W niedzielę, w którą będą miały miejsce wybory powszechne, wierni nie zaniedbają niczego, aby obowiązek udziału we Mszy Świętej pogodzić z koniecznością udania się do urn. Ci natomiast, dla których okazałoby się to niemożliwe, są zwolnieni od udziału we Mszy Świętej właśnie z powodu najwyższej doniosłości ich wyborczego obowiązku. Księża Proboszczowie wyjaśnią wiernym niniejszy zapis i ustalą porządek Mszy Świętych w najbardziej dogodnych godzinach.
List pasterski biskupa Marsylii z racji wyborów powszechnych i zbliżającego się posiedzenia zgromadzenia narodowego, 20.03.1848.
René Motte OMI tak skomentował ten tekst:
Wybory odbywały się w mieście powiatowym. Oznaczało to, że mieszkańcy wsi musieli poświęcić dużo czasu, aby na pieszo lub wozem dotrzeć do lokalu wyborczego i z powrotem do domu. Dlatego biskup de Mazenod zwolnił z udziału w niedzielnej Mszy Świętej tych, którzy nie mogli dopełnić podwójnego obowiązku uczestnictwa w Eucharystii i w głosowaniu. W niedzielę, 23 kwietnia 1848 roku, wypadała Wielkanoc. Wiemy, że dla biskupa de Mazenoda Wielkanoc stanowiła centrum roku liturgicznego.
Możemy podziwiać wolność świętego Eugeniusza, który przedkłada odpowiedzialność za ubogich, a zatem ich godność, nad przestrzeganie obowiązku religijnego, nawet jeśli ma pierwszorzędne znaczenie, jakim jest udział we Mszy Świętej w Wielkanoc. Ten przykład jest także zaproszeniem do refleksji nad skalą wartości, która kieruje naszym życiem: godność ubogich przed prawem. Trzeba być naprawdę wolnym, aby dokonać takiego wyboru.
(tł. R. Tyczyński OMI)
Komentarz do Ewangelii dnia
15 maja 2025
Komentarz do Ewangelii dnia
14 maja 2025
Komentarz do Ewangelii dnia
13 maja 2025
Komentarz do Ewangelii dnia
12 maja 2025