9 sierpnia – JEDNOŚĆ Z NASTĘPCĄ ŚWIĘTEGO PIOTRA

This is a custom heading element.

9 sierpnia 2016

NASZE FUNDAMENTY, NASZA WSPóŁCZESNA WIZJA: JEDNOŚĆ Z NASTĘPCĄ ŚWIĘTEGO PIOTRA

Co jest źródłem rozumienia i relacji Eugeniusza z papieżem? Gdy Eugeniusz w 1808 roku przyjechał do Paryża, aby rozpocząć przygotowanie do kapłaństwa, zanurzył się w świat konfliktów pomiędzy Napoleonem a Kościołem i papieżem. Napoleon zajął Rzym i rok później aresztował papieża i uwięził go w Savonie. Do Paryża wezwał również kardynałów kurii rzymskiej. Seminarium Świętego Sulpicjusza było jednym z tajnych miejsc, które pomagały kardynałom w wyrażaniu ich sprzeciwu wobec Napoleona, a że Eugeniusz biegle mówił po włosku, w wielu sprawach pomagał włoskim kardynałom, szczególnie w tłumaczeniu i przekazywaniu informacji. Kilka lat później wspominał:

Będąc jeszcze diakonem a następnie młodym księdzem, pomimo najsurowszego dozoru tajnej policji, mogłem poświęcić się codziennym relacjom na rzecz rzymskich kardynałów, sprowadzonych wówczas do Paryża, którzy niedługo potem byli prześladowani z powodu ich wierności Stolicy Apostolskiej. Niebezpieczeństwa, na które bezustannie byłem narażony w mojej duszy równoważyło szczęście, iż mogę być przydatny tym sławnym wygnańcom, a ich duch coraz bardziej mnie inspirował.

List do kardynała Gousseta, 21.07.1852, cyt. za A. Rey, Mgr de Mazenod, t. II, s. 423.

W 1812 roku chory papież musiał znieść trudną i uciążliwą podróż przez Alpy, aby udać się do Paryża. Został uwolniony dopiero w roku 1814, gdy skończyło się sześcioletnie odosobnienie. Eugeniusz, jako uprzywilejowany świadek, odczuł to prześladowanie Kościoła, co wpłynęło na jego przyszłe życie, tutaj swe źródło bierze jego śmiała walka na rzecz Kościoła i Najwyższego Pasterza.
Oczyma Chrystusa ukrzyżowanego mógł spojrzeć na cierpienia papieża i napisał:

Zatem uczeń nie jest ponad swego mistrza (Łk 6, 40), a wikariusz naszego boskiego Zbawiciela powinien upodobnić się do tego, którego reprezentuje.

List pasterski, 9.06.1846.

Strzeżcie się Kościoła, który nie doświadcza żadnego prześladowani, ale cieszy się przywilejami i wsparciem spraw doczesnych – to nie jest prawdziwy Kościół Jezusa Chrystusa. Bł. Oscar-Romero