Lwów: Rekolekcje wielkopostne 1944 roku
Niezwykłe ogłoszenie w prasie o rekolekcjach parafialnych.
Rok 1944 – rekolekcje wielkopostne w kościele św. Marii Magdaleny we Lwowie (ostatnie pod okupacją niemiecką, od lipca rozpoczęła się II okupacja sowiecka), mieście, w którym większość mieszkańców wciąż stanowili Polacy – napisał na swoim profilu Michał Piekarski, publikując jednocześnie ogłoszenie z ówczesnej prasy o rekolekcjach w kościele św. Marii Magdaleny we Lwowie.
Lwów: W ciągu roku mogą sprawować zaledwie około 390 nabożeństw. Wciąż nie odzyskali swojej świątyni [ROZMOWA]
Kościół św. Marii Magdaleny aż do 1962 r. uniknął zamknięcia przez władze sowieckie ze względu na to, że proboszcz ks. Zygmunt Truszkowski podczas aresztowania wykazał się kwitem, że przed wielu laty w Poroninie pożyczył pewną kwotę… Leninowi. W grudniu 1991 r. parafia została ponownie zarejestrowana urzędowo, jednak na regularne msze władze zgodziły się dopiero od 2001 r. Niestety, do dnia dzisiejszego parafia korzysta z kościoła w bardzo ograniczonym zakresie ze względu na wciąż tam działającą postsowiecką tzw. salę organową (wobec której parafia pozostaje zaledwie podnajemcą) – kontynuuje wpis Michał Piekarski.
Kościół pw. św. Marii Magdaleny to XVII wieczna barokowa świątynia, w której najpierw posługiwali dominikanie, potem prezbiterzy archidiecezji lwowskiej. W 1962 roku władze radzieckie zagrabiły majątek kościelny, m.in. w prezbiterium urządzając toaletę. Po odzyskaniu przez Ukrainę niepodległości świątynia nie wróciła do wspólnoty katolickiej, a władze miejskie umiejscowiły tutaj salę koncertową Lviv Organ Hall. Wielokrotne wysiłki Kościoła lwowskiego o zwrot budynku sakralnego nie przynosiły żadnych rezultatów. Do dzisiaj w świątyni nie ma możliwości przechowywania Najświętszego Sakramentu ze względu na główne przeznaczenie budynku. Organy, wybudowane ze składek parafian, nie mogą być przez nich używane. W 2010 roku władze Lwowa przekazały kościół św. Marii Magdaleny na kolejne 20 lat w bezpłatne użytkowanie Lviv Organ Hall. Spotkało się to ze stanowczym, ale bezskutecznym protestem wspólnoty katolickiej. Mer Lwowa, który zasiada w Polsko-Ukraińskiej Kapitule Pojednania, zażądał zaprzestania starań, motywując swoją decyzję brakiem zwrotu kościołów w Polsce Ukraińcom czy Niemcom oraz wyrażając sprzeciw wobec nacisków polskich władz. Od 2013 roku posługują tutaj Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej.
(pg)
Komentarz do Ewangelii dnia
24 listopada 2024
Komentarz do Ewangelii dnia
23 listopada 2024
Oblaci: z pasji do muzyki
22 listopada 2024
Z listów św. Eugeniusza
22 listopada 2024
Komentarz do Ewangelii dnia
22 listopada 2024
Olimpiada Znajomości Afryki: szansa na poznanie kontynentu
21 listopada 2024
Madagaskar: Prowincjał w Mahanoro
21 listopada 2024