Kijów: Władze obiecują współpracę w zwrocie katolikom kościoła św. Mikołaja

Padła odpowiedź ze strony ukraińskiego Ministerstwa Kultury i Polityki Informacyjnej.

14 marca 2024

O kwestiach związanych ze zwrotem wspólnocie katolickiej stołecznego kościoła św. Mikołaja mówiono podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Kijowie. W jej trakcie Ministerstwo Kultury po raz kolejny obiecało zwrócić świątynię wierzącym.

Była to już piąta konferencja prasowa w ciągu ostatnich 2,5 roku, od chwili pożaru kościoła. Tym razem była ona wyjątkowa ze względu na obecność przedstawicielki Ministerstwa Kultury i Polityki Informacyjnej.

Proboszcz parafii, o. Paweł Wyszkowski OMI, podziękował przy tej okazji 25 tysiącom sygnatariuszy petycji do władz o zwrot kościoła, pod którą podpisali się nie tylko katolicy, ale także prawosławni i ludzie dobrej woli, w tym naukowcy, osoby publiczne, artyści i ludzie kultury.

Konferencja prasowa (zdj. parafia św. Mikołaja w Kijowie)

Natalia Wojcieszczuk z Ministerstwa Kultury i Polityki Informacyjnej, zauważyła, że dotrzymuje ono obietnicy, ale zwrot kościoła wiernym utrudniają nieuregulowane ramy prawne w tych kwestiach i niemożność przekazania mienia państwowego do trwałego użytkowania. Jak zaznaczyła, Rada Najwyższa powinna wkrótce przyjąć rozporządzenie, które rozwiąże niezbędne kwestie na płaszczyźnie prawnej.

Zachowanie zabytku

Według przedstawicielki Ministerstwa Kultury najważniejsze jest teraz zachowanie zabytku, który jest w stanie ruiny. Należy przeprowadzić szereg prac awaryjnych, aby zabezpieczyć wejście do kościoła.

Każdy zabytek o znaczeniu sakralnym musi mieć krzyże. Rozwiązanie kwestii powrotu krzyży na wieże kościoła będzie naszą wspólną pracą – powiedziała Wojcieszczuk.

W konferencji prasowej wziął również udział bp Stanisław Szyrokoradiuk OFM, który w latach 1995-2014 pełnił funkcję biskupa pomocniczego diecezji kijowsko-żytomierskiej i wielokrotnie odwiedzał kościół. Ponadto, podczas wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Kijowie, biskup towarzyszył mu podczas nabożeństwa w kościele św. Mikołaja. Ówczesny prezydent Ukrainy Leonid Kuczma obiecał wówczas papieżowi, że kościół zostanie przekazany wiernym.

Kiedy prezydent obiecuje papieżowi, że zwróci kościół, a potem inny prezydent również obiecuje, to szkoda, że obietnice nie są spełniane. Kiedy teraz patrzę na ten kościół, to widzę, że jest on symbolem naszej moralności. Nie chcemy być ofiarami ciągłego oszustwa – powiedział hierarcha.

Konferencja prasowa w kościele św. Mikołaja w Kijowie (zdj. arch. parafii)

Mówił on także o swoich negatywnych doświadczeniach związanych z przekazaniem kościoła w Sewastopolu katolikom i podkreślił, że w wielu sprawach dotyczących własności kościelnej spotkał się z wieloma kłamstwami, z szeroko zakrojoną manipulacją informacjami i funduszami.

Wojna to nie tylko walka o niepodległość, ale także dekomunizacja – pozbycie się sowieckiej mentalności – podkreślił biskup.

Sprawiedliwość

Do dziennikarzy zwróciła się również Ludmiła Filipowicz, religioznawca, autorka ponad 500 publikacji naukowych i inicjatorka petycji do Rady Ministrów Ukrainy o zwrot kościoła.

Uczeni zawsze popierają sprawiedliwość. I to jest zasada cywilizowanego społeczeństwa. Istnieją zasady – zwrócić łup i uznać prawdziwego właściciela skradzionej własności – powiedziała Filipowicz, zauważając, że motywem zainicjowania petycji było przywrócenie sprawiedliwości historycznej.

Chociaż sama jest prawosławna, jest ona przekonana, że ten kościół powinien należeć do katolików, ponieważ katolicyzm był obecny na tych terenach od dawna. Zaskoczyło ją również stanowisko państwa: kościół został odebrany jako własność i oddany w dzierżawę.

To jest nasz obowiązek. Sprawą całego społeczeństwa ukraińskiego jest doprowadzenie do realizacji tej historycznej decyzji, aby kościół został ostatecznie przekazany prawowitym właścicielom – powiedziała.

Parafianin ppłk Józef Dobrowolski opowiedział o swoim doświadczeniu uczestnictwa w życiu parafii (przychodzi do kościoła św. Mikołaja od 1993 roku) i wspomniał wzruszający moment, kiedy otrzymał błogosławieństwo i krzyż od księdza przed wyjazdem na operację antyterrorystyczną. Przeżywszy, wrócił do Kijowa i nadal broni swojej ojczyzny. Oprócz niego w armii służy jeszcze 20 innych parafian. 7 obrońców z parafii przekroczyło już próg wieczności, oddając życie za Ukrainę. Parafia regularnie organizuje nabożeństwa w intencji obrońców i poległych bohaterów Ukrainy. Ponadto, gdy tylko jest to możliwe, parafianie wspierają armię pomocą humanitarną: ubraniami, lekarstwami i żywnością.

Konferencja prasowa w kościele św. Mikołaja w Kijowie (zdj. archiwum parafii)

Czym jest kościół dla wierzących? To miejsce uzdrowienia ludzkiej duszy. Kiedy jest wojna, wszyscy szukają zbawienia. Po 24 lutego 2022 roku nasze życie się zmieniło, zło zniszczyło nasze miasta, gwałciło i zabijało naszych ludzi. Nasza parafia nie została zamknięta, księża pozostali z wiernymi. Tutaj w kościele było mnóstwo pomocy humanitarnej i ludzie ją otrzymywali. Było to nie tylko miejsce duchowej odnowy i wzmocnienia, ale także swego rodzaju centrum pomocy humanitarnej – powiedział ppłk Dobrowolski.

30 stycznia br. rząd Ukrainy, reprezentowany przez premiera Denysa Szmyhala, odpowiedział na publiczny apel obywateli stwierdzając, że „zgodnie z załącznikiem do memorandum z dnia 4 grudnia 2023 r. Ministerstwo Kultury i Polityki Informacyjnej  oraz organizacja religijna uzgodniły, iż ministerstwo zobowiązuje się przekazać zabytek do stałego użytkowania organizacji religijnej do dnia 1 maja 2024 r”.

(KAI)