22 marca
This is a custom heading element.
ZŁAGÓDŹ SUROWOŚĆ OPINII, KTÓRĄ ZBYT LEKKO SOBIE PRZYSWOIŁEŚ
Jednym ze sposobów przygotowania oblatów go przepowiadania Dobrej Nowiny było studium. Jeden z seminarzystów prosił Eugeniusza o zdanie odnośnie posługiwania się podręcznikiem teologii moralnej napisanej przez teologa Concinę, znanego ze swej surowości. Święty Eugeniusz zgodził się, ale po refleksji zdał sobie sprawę z konsekwencji, jakie ta książka może wywrzeć na scholastyku Ponsie, który miał nawyk do przyjmowania zbyt surowych opinii. Natychmiast napisał, aby przestał korzystać z tej książki i odniósł się to teologii moralnej Alfonsa Liguoriego, opartej na odkupieńczej miłości Boga.
Mój drogi kleryku Ponsie, nie miałem racji tolerując twoje karmienie się Conciną, biorąc pod uwagę fakt, że jesteś skłonny przyjąć skrajnie surowe opinie. Concina nigdy nie będzie autorem naszego Zgromadzenia. Przepisaną nam jednolitość doktryny czerpiemy z autorów pewniejszych. Lubimy jej szukać przede wszystkich u tych, o których Kościół sądzi, że osiągnęli niebo dzięki nauczaniu całkowicie odmiennemu od tego, do którego byś się skłaniał. Liguori, błogosławiony Liguori, który wkrótce będzie kanonizowany, jest u nas przyjmowany jako doktor, do którego należy się bardziej przybliżyć. Jezuici i kilka innych zgromadzeń są jeszcze bardziej wyłączni niż my. Na razie zadawalam się posłużeniem się terminem, jakiego użyłem. A zatem, mój drogi Ponsie, pozwól spoczywać Concinie na półkach biblioteki, a weź Liguoriego, aby złagodzić surowość opinii, którą zbyt lekko sobie przyswoiłeś. Pocieszysz się po tym rozstaniu myślą, że pójdziesz dobrą drogą, idąc trasą świętych. Liczyłem na to, że powiem ci to wszystko bezpośrednio, ale moja świadomość przynagla mnie, aby nie odkładać tego na jutro, aby nie być zwiedzionym przez swoją niezbyt przemyślaną pobłażliwość.
Żegnam, drogi synu. Błogosławię cię
List do Aleksandra Ponsa, 28 .01.1830, w: EO I, t. VII, nr 340.
Aby wprowadzić w życie praktyki naszej wiary nie wystarczy przekonać się, że są prawdziwe, raczej powinniśmy je pokochać. Miłość połączona z wiarą pozwala nam praktykować naszą wiarę. Alfons Liguori
Madagaskar: Prowincjał w Tamatave
24 listopada 2024
Komentarz do Ewangelii dnia
24 listopada 2024
Komentarz do Ewangelii dnia
23 listopada 2024
Oblaci: z pasji do muzyki
22 listopada 2024
Z listów św. Eugeniusza
22 listopada 2024
Komentarz do Ewangelii dnia
22 listopada 2024
Olimpiada Znajomości Afryki: szansa na poznanie kontynentu
21 listopada 2024