Obra: rozpoczynają się rekolekcje dla przełożonych domów oblackich

W dniach 20-25 stycznia w Domu Rekolekcyjnym Alma Mater w Obrze odbywają się rekolekcje dla przełożonych oblackich wspólnot w polskiej prowincji.

20 stycznia 2025

Tematem przewodnim rekolekcji są „Konstytucje i Reguły Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej”. Mają one przygotować współbraci na zbliżającą się dwusetną rocznicę zatwierdzenia „Konstytucji i Reguł” naszego zgromadzenia przez papieża Leona XII (miało ono miejsce 17 lutego 1826 r.). 

Jak mówi ojciec rekolekcjonista, Ryszard Szmydki OMI, w czasie rekolekcji: „szczególny akcent zostanie położony na pierwszy rozdział „Konstytucji i Reguł”, który określa nasz charyzmat i powołanie”. Oblat opowiedział o planach na najbliższe kilka dni.

– Program mamy dosyć intensywny. Spotykamy się na porannych modlitwach, a także na modlitwie południowej i wieczornej. Są dwie konferencje rekolekcyjne w ciągu dnia. Stałym elementem jest oczywiście codzienna Msza święta z homilią. Zgodnie z tradycją oblacką zachowujemy w czasie rekolekcji milczenie, ale mamy także dwa momenty „rekreacyjne”. Po obiedzie spotykamy się przy kawie. Jest to czas na rozmowę. Drugi taki moment jest po kolacji. To również ważne punkty w trakcie dnia, ponieważ spotykamy się nieraz po długim czasie niewidzenia – opowiada o. Ryszard Szmydki OMI, były prowincjał.

Zgodnie z naszą tradycją na zakończenie rekolekcji podczas Mszy św. nastąpi odnowienie ślubów zakonnych.

W „Konstytucjach i Regułach” (35) czytamy:

„Aby być coraz bardziej dysponowanym do służenia Bogu w Jego Ludzie, co miesiąc i co roku zarezerwują sobie należyty czas na modlitwę osobistą i wspólnotową, na refleksję i odnowę. Doroczne rekolekcje trwające zazwyczaj jeden tydzień mogą być z pożytkiem poprzedzone lub przedłużone braterskimi spotkaniami i wymianą doświadczeń apostolskich”.

Dom Rekolekcyjny Alma Mater prowadzony przez Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej jest miejscem głoszenia Bożego Słowa. W myśl charyzmatu zgromadzenia, zgodnie z testamentem naszego założyciela, świętego Eugeniusza de Mazenoda, odpowiadamy na najbardziej naglące potrzeby Kościoła. Chcemy czynić wszystko, co w naszej mocy, aby budzić i ożywiać wiarę w tych, do których jesteśmy posłani. Czynimy to poprzez różne formy świadectwa, szczególnie w posłudze Słowa.

 

Antoni Jezierski

fot. Tomasz Maruszak OMI