Obra: święta pełne duchowości i spokoju [ZAPROSZENIE]

W pełnym pośpiechu świecie coraz więcej osób poszukuje wyciszenia i duchowego odpoczynku. Wielkanoc to szczególny czas refleksji i radości, a ci, którzy pragną przeżyć ją w atmosferze modlitwy, wspólnoty i bliskości natury, znajdą idealne miejsce w klasztorze w Obrze.

31 marca 2025

Tradycja i modlitwa

Klasztor w Obrze, prowadzony przez Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, zaprasza do wyjątkowego przeżycia świąt wielkanocnych. To właśnie tutaj można doświadczyć piękna misteriów, uczestnicząc w bogatej liturgii Triduum Paschalnego. Liturgia jest starannie przygotowana przez kleryków Wyższego Seminarium.

W Niedzielę Wielkanocną odbędzie się śniadanie wraz ze wspólnotą oblacką, podczas którego nie zabraknie tradycyjnych potraw wielkanocnych z klasztornej kuchni.

To już druga edycja „Świąt w Klasztorze”, a wydarzenie cieszy się bardzo dobrymi opiniami:
– Bardzo dziękujemy. Bardzo nam się tu podobało – mówią Michał i Małgorzata, którzy spędzili ubiegłoroczne święta w klasztorze. – To czas wyciszenia i głębokiej refleksji. Niezapomniane przeżycie – dodają.

fot. Br. Zdzisław Cieśla OMI/Faceebook
fot. Br. Zdzisław Cieśla OMI/Faceebook
fot. Br. Zdzisław Cieśla OMI/Faceebook
fot. Br. Zdzisław Cieśla OMI/Facebook

Czas na refleksję i odpoczynek

Uczestnicy wielkanocnego pobytu mogą nie tylko doświadczyć głębi duchowych przeżyć, ale także wziąć udział w dodatkowych wydarzeniach, takich jak: zwiedzanie klasztoru i Muzeum Misyjnego, warsztaty pszczelarskie prowadzone przez brata Zdzisława – klasztornego pszczelarza, a także tworzenie świec z wosku pszczelego.

Niewątpliwą atrakcją są również spacery po malowniczych okolicach klasztoru, który położony jest pośród lasów i łąk, tworząc idealne warunki do odpoczynku, wyciszenia i modlitwy.
– Ta wyjątkowa lokalizacja sprzyja duchowemu skupieniu – zaznacza Magdalena Bałkowska, menedżerka Domu Rekolekcyjnego Alma Mater.

Nie bez znaczenia jest także atmosfera oblackiej wspólnoty, panująca w klasztorze. Magdalena Bałkowska podkreśla, że nie trzeba przyjeżdżać w grupie – wiele osób decyduje się na indywidualny pobyt, by w ciszy i skupieniu przeżyć ten wyjątkowy czas.

fot. Br. Zdzisław Cieśla OMI/Faceebook
fot. Br. Zdzisław Cieśla OMI/Faceebook

Nie tylko liturgia

Jednym z wyjątkowych elementów Wielkanocy w Obrze jest Wielkanocny Recital Organowy, który odbywa się w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego. W tym roku artystką, która podzieli się swoim talentem, będzie Agnieszka Tarnawska – wybitna organistka i laureatka międzynarodowych konkursów.

W programie recitalu znajdą się utwory wielkich mistrzów, takich jak Johann Sebastian Bach, Dietrich Buxtehude czy Georg Friedrich Händel. Wydarzenie odbędzie się w kościele pw. Świętego Jakuba Większego, a wstęp na koncert będzie wolny.

Więcej szczegółów, a także informacje o kosztach „Świąt w Klasztorze” można znaleźć pod adresem: https://almamater.oblaci.pl/wydarzenia/wielkanoc-w-klasztorze/

Klasztor w Obrze k. Wolsztyna istnieje od 1291 r., kiedy na te tereny południowej Wielkopolski przybyli cystersi. Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej mury pocysterskie przejęli w 1926 r., organizując w nich Wyższe Misyjne Seminarium Duchowne. Wykształcili tu do 1939 r. niespełna 100 prezbiterów, którzy rozpoczęli pracę w kraju jako rekolekcjoniści i duszpasterze parafialni i sanktuaryjni, a także poza krajem – jako misjonarze i duszpasterze polonijni. W okresie powojennym mury seminarium opuściło około 700 wyświęconych księży. Dziś absolwenci seminarium pracują na wszystkich kontynentach, w ponad 25 krajach. Pięciu z nich przyjęło świecenia episkopatu: Eugeniusz Jureczko OMI (Kamerun; zmarł w 2018 r.), Jacek Pyl OMI (Ukraina-Krym), Radosław Zmitrowicz OMI (Ukraina), Wiesław Krótki OMI (Kanada Północna – Eskimosi) i Jan Kot OMI (Brazylia). Obecnie w Obrze kształci się około 30 kandydatów na prezbiterów z różnych kontynentów. Aktualnym przełożonym i rektorem seminarium jest o. dr Sebastian Łuszczki OMI. 

Robert Grabka OMI