Iława: rekolekcje wielkopostne z prowincjałem w czasie potrójnego jubileuszu

W oblackiej parafii pw. Przemienienia Pańskiego rekolekcje wielkopostne prowadzi o. Marek Ochlak OMI, prowincjał polskich oblatów. To szczególny czas, bo tamtejsza wspólnota przeżywa potrójny jubileusz.

8 kwietnia 2025

Z jednej strony jest Rok Jubileuszowy 2025, oblacki kościół parafialny jest kościołem stacyjnym w diecezji elbląskiej jako jedyny w Iławie. Poza tym mija 50 lat od erygowania parafii pw. Przemienienia Pańskiego w 1975 r. oraz 700 lat od zakończenia budowy kościoła w 1325. Główne obchody będą miały miejsce 15 czerwca. Odbędzie się uroczysta msza z zaproszonymi gośćmi, festyn. To będzie dzień radości z tego potrójnego jubileuszu. – Planowany jest koncert zespółu muzycznego, który będzie całe popołudnie nas animował. Wieczorem planowana jest też zabawa na powietrzu na placu klasztornym z małą dyskoteką wieczorną i inne atrakcje. Wszystko zależy od pogody – wskazuje o. Andrzej Albiniak OMI, proboszcz parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Iławie.

fot. Andrzej Albiniak OMI

Kościół w Iławie zbudowany z klocków Lego

Świętowanie potrójnego jubileuszu jednak nie ogranicza się do jednego dnia. Od jakiegoś czasu można brać udział w różnych wydarzeniach organizowanych z tej okazji przez iławskich oblatów. Organizowane są konkursy, zaplanowano też prelekcje historyczne. Niebawem odbędzie się konkurs dla dzieci i młodzieży z iławskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Uczestnicy będą wykonywać prace plastyczne w różnej formie. Niedawno budowano również z klocków Lego miniaturę kościoła pw. Przemienienia Pańskiego.

fot. Andrzej Albiniak OMI

W tym roku po raz kolejny świątynię będzie można odwiedzać podczas Nocy Muzeów. – Jest co oglądać, ponieważ kościół jest po kapitalnym remoncie. Najpierw był projekt termomodernizacji, a teraz zakończono rewitalizację. Zostały odkryte fryzy XV-wieczne, których wcześniej nie było widać. Podobnie z pewnymi elementami kościoła z XIX w. Jest więc wiele nowych rzeczy do oglądania podczas tegorocznej Nocy Muzeów – zaznacza proboszcz.

Rekolekcje i krzyż na Giewoncie

W kontekście potrójnego jubileuszu jaki przeżywa wspólnota parafialna i oblacka w Iławie tegoroczne rekolekcje wielkopostne prowadzi prowincjał polskich oblatów, o. Marek Ochlak OMI. – Rekolekcje to czas szczególnej duchowej odnowy, pogłębienia relacji z Bogiem i przygotowania do tajemnicy zmartwychwstania. W tym czasie towarzyszy nam prowincjał, który głosi rekolekcje jubileuszowe. Prowadzi nas na szczyt góry Przemienienia, do przemiany własnego serca i życia – zaznacza o. Andrzej Albiniak OMI.

fot. Andrzej Albiniak OMI

Prowincjał rozpoczął rekolekcje, nawiązując do krzyża na Giewoncie. Motto znajdujące się pod tym krzyżem jest punktem wyjścia do codziennych nauk. Inspirację do tych rekolekcji odnalazł, kiedy był w sanktuarium pw. Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach. Nie dziwi, że jako wieloletni misjonarz na Madagaskarze porusza wiele wątków misyjnych. Wszystko jednak w kluczu przemiany serca.

Oblaci w Iławie

Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej przybyli do Iławy w 1948 r., aby posługiwać przy tzw. białym kościele (obecnie parafia pw. Niepokalanego Poczęcia NMP). Rozpoczęła się odbudowa kościoła zniszczonego podczas wojny i później, w czasie pobytu w mieście Armii Czerwonej. W sierpniu 1952 r., zgodnie z decyzją władz kościelnych, oblaci opuścili “biały kościół” i podjęli pracę duszpasterską w zrujnowanej przez Rosjan części Starego Miasta z tzw. czerwonym kościołem. W 1963 r. po odbudowie został kanonicznie erygowany dom zakonny, do którego została przyłączona placówka w Miłomłynie. W marcu 1975 r., została erygowana oficjalnie parafia pw. Przemienienia Pańskiego, a od roku 1982 oblaci oprócz prowadzenia zwykłych zajęć duszpasterstwa parafialnego i rekolekcyjnego, zaangażowali się w posługę kapłańską w Zakładzie Karnym. Aktualnym przełożonym domu jest o. Paweł Tomys OMI.

fot. Andrzej Albiniak OMI
fot. Andrzej Albiniak OMI
fot. Andrzej Albiniak OMI

Piotr Ewertowski

fot. Andrzej Albiniak OMI