Łeba: droga krzyżowa ulicami miasta

Wczoraj w Łebie odbyła się miejska droga krzyżowa, która połączyła dwie parafie: pw. św. Jakuba Apostoła oraz oblacką parafię pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Mikołaja. Wierni przeszli ulicami miasta, rozważając mękę Pańską i pokazując swoją wiarę w Jezusa Chrystusa.

14 kwietnia 2025

Wierni z obu parafii, którzy wzięli udział w drodze krzyżowej wyruszyli z kościoła śpw. w. Jakuba o godzinie 20.00. W wydarzenie zaangażowali się również strażacy, którzy asystowali przy niesieniu krzyża. Nabożeństwo było wyrazem wspólnoty, wiary i duchowego przygotowania do Triduum Paschalnego.

Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej przybyli do Łeby zaraz po II wojnie światowej, w 1945 r. XVI-wieczna reformacja zepchnęła do głębokiej defensywy prężnie niegdyś działający Kościół katolicki w Łebie. W tym niewielkim, nadbałtyckim miasteczku proces przechodzenia ludności na protestantyzm był rozciągnięty w czasie, a gmina ewangelicka (luterańska) ze stałym duszpasterzem ukształtowała się ok. 1550 r. Katolicy żyli tu razem z luteranami w zgodzie. Z upływem lat parafia katolicka uległa rozwiązaniu. Po zakończeniu II wojny św. Łeba znalazła się w granicach Polski. Wraz z osadnikami napływającymi nad Bałtyk przybyli pierwsi oblaci, którzy podjęli pionierską pracę ewangelizacyjną w odzyskanej Łebie. Wpierw wykorzystywano do duszpasterstwa salę gimnastyczną (obecnie kino “Rybak”). Władze miejskie dały zielone światło, a wierni zadeklarowali daleko idącą pomoc w adaptacji obiektu. W całym mieście nie było wówczas odpowiedniego obrazu sakralnego, który można by zawiesić na ołtarzu. O pomoc poproszono mieszkającego w mieście niemieckiego malarza ekspresjonistę, Maxa Pechsteina, który namalował duży obraz Matki Bożej, z czasem przeniesiony z kaplicy do kościoła, który przed swoim wyjazdem z Łeby ewangelicy, w 1946 r., przekazali katolikom. Kościół pw. św. Mikołaja (budowany od 1683 r.) został poświęcony Wniebowzięciu Najświętszej Marii Panny. Oblaci  posługiwali także w sąsiedniej Białogardzie. Mieszkający tu oblaci są zaangażowani w duszpasterstwo parafialne, rekolekcyjne, a w wakacje szczególnie w duszpasterstwo turystów, prowadząc m.in. serie wczasorekolekcji czy organizując wydarzenia kulturalne. Aktualnym przełożonym domu jest o. Adam Jaworski OMI. 

fot. Stanisław Szeliga
fot. Stanisław Szeliga
fot. Adam Jaworski OMI
fot. Adam Jaworski OMI
fot. Stanisław Szeliga
fot. Stanisław Szeliga
fot. Stanisław Szeliga
fot. Stanisław Szeliga

fot. wyróżniające: Stanisław Szeliga