
Wielki Czwartek w oblackich parafiach
Wielki Czwartek rozpoczyna Święte Triduum Paschalne – najważniejszy czas w roku liturgicznym
Tego dnia wspominamy ustanowienie Eucharystii i sakramentu kapłaństwa podczas Ostatniej Wieczerzy. W naszych parafiach oblackich szczególnie modlimy się za kapłanów i dziękujemy za dar służby Chrystusowi i Kościołowi.
Dla nas, Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, to również dzień wdzięczności za powołanie do posługi misyjnej – wśród ludzi duchowo spragnionych. W duchu naszego charyzmatu – głoszenia Ewangelii ubogim – chcemy być przy Chrystusie, który tej nocy oddaje się w darze.
Msza święta Wieczerzy Pańskiej kończy się przeniesieniem Najświętszego Sakramentu do ciemnicy, gdzie wierni trwają na adoracji. Zapraszamy wszystkich do wspólnej modlitwy i przeżywania świąt razem z nami.
W Polsce oblaci są obecni od 1920 r. Zgromadzenie zostało założone przez św. Eugeniusza de Mazenoda, późniejszego biskupa Marsylii, 25 stycznia 1816 r. w Aix-en-Provence we Francji. Obecnie liczy ok. 3400 zakonników, a do polskiej prowincji należy ponad 400 oblatów, prawie 250 pracuje w kraju, a inni w należących do niej jurysdykcjach: na Madagaskarze i Reunion, w Ukrainie wraz z Rosją, we Francji-Beneluksie, Skandynawii, Białorusi i Turkmenistanie. Poza polską prowincją zakonną posługuje kolejnych około 100 oblatów pochodzących z Polski. Wśród nich jest czterech biskupów. Misjonarze oblaci są zgromadzeniem misyjnym. Ich naczelną służbą w Kościele jest ukazywanie Chrystusa i Jego królestwa ludziom najbardziej opuszczonym i ubogim, jak i niesienie Dobrej Nowiny ludom, które jeszcze nie poznały Chrystusa oraz pomoc w odkrywaniu ich własnej wartości w świetle Ewangelii. Natomiast tam, gdzie Kościół już istnieje, oblaci kierują się do osób, które mają z nim najmniej kontaktu.
Fot. profile Facebook parafii i wspolnot
Robert Grabka OMI
Życzenia Wielkanocne
19 kwietnia 2025
Wielki Piątek w oblackich parafiach
19 kwietnia 2025
Komentarz do Ewangelii dnia
19 kwietnia 2025
Z listów św. Eugeniusza
18 kwietnia 2025