
Wigilia Paschalna w oblackich parafiach
W sobotni wieczór, parafiach w całej Polsce rozbrzmiało radosne: „Światło Chrystusa – Bogu niech będą dzięki!”. Wspólnoty wiernych, prowadzone przez misjonarzy oblatów, zgromadziły się wokół ognia, by rozpocząć Wigilię Paschalną – najważniejszą i najpiękniejszą liturgię roku.
Uroczystość rozpoczęła się od poświęcenia ognia i wniesienia Paschału do ciemnego kościoła – symbolu Chrystusa Zmartwychwstałego, który rozprasza mrok grzechu i śmierci. W rozbudowanej liturgii słowa wierni wsłuchiwali się w historię zbawienia – od stworzenia świata aż po triumf życia nad śmiercią. Po homilii nastąpiło uroczyste odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych, podczas którego wspólnota ponownie wyznała wiarę i odnowiła swoje „tak” wypowiedziane Chrystusowi.
W czasie Eucharystii rozbrzmiały pieśni chwały, a serca napełniła radość – bo Pan prawdziwie zmartwychwstał. Dla wielu parafii był to czas szczególnej łaski – niektóre wspólnoty cieszyły się również z sakramentu chrztu udzielonego podczas tej uroczystej liturgii.
Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej podkreślali w swoich homiliach, że Zmartwychwstanie to nie tylko wydarzenie sprzed dwóch tysięcy lat, ale rzeczywistość, która ma moc przemieniać nasze życie tu i teraz. Wigilia Paschalna to zaproszenie do odważnego życia w świetle Chrystusa i niesienia tego światła innym – szczególnie tam, gdzie wciąż panuje ciemność.
POZNAŃ
OBRA
ŚWIĘTY KRZYŻ
IŁAWA
KODEŃ
LUBLINIEC
OPOLE
ZAHUTYŃ
W Polsce oblaci są obecni od 1920 r. Zgromadzenie zostało założone przez św. Eugeniusza de Mazenoda, późniejszego biskupa Marsylii, 25 stycznia 1816 r. w Aix-en-Provence we Francji. Obecnie liczy ok. 3400 zakonników, a do polskiej prowincji należy ponad 400 oblatów, prawie 250 pracuje w kraju, a inni w należących do niej jurysdykcjach: na Madagaskarze i Reunion, w Ukrainie wraz z Rosją, we Francji-Beneluksie, Skandynawii, Białorusi i Turkmenistanie. Poza polską prowincją zakonną posługuje kolejnych około 100 oblatów pochodzących z Polski. Wśród nich jest czterech biskupów. Misjonarze oblaci są zgromadzeniem misyjnym. Ich naczelną służbą w Kościele jest ukazywanie Chrystusa i Jego królestwa ludziom najbardziej opuszczonym i ubogim, jak i niesienie Dobrej Nowiny ludom, które jeszcze nie poznały Chrystusa oraz pomoc w odkrywaniu ich własnej wartości w świetle Ewangelii. Natomiast tam, gdzie Kościół już istnieje, oblaci kierują się do osób, które mają z nim najmniej kontaktu.
Fot. profile Facebook parafii i wspólnot
Robert Grabka OMI
Komentarz do Ewangelii dnia
20 kwietnia 2025
Święty Krzyż: Życzenia Wielkanocne od misjonarzy oblatów
19 kwietnia 2025
Wielki Piątek w oblackich parafiach
19 kwietnia 2025
Komentarz do Ewangelii dnia
19 kwietnia 2025