Bodzanów: nabożeństwa majowe w pięknych okolicznościach przyrody

Wraz z miesiącem majem, w oblackiej parafii pw. św. Józefa Robotnika w Bodzanowie rozpoczęły się tradycyjne nabożeństwa ku czci Matki Bożej, w których chętnie biorą udział parafianie. Jest to czas przede wszystkim na modlitwę, a po niej także na integrację.

8 maja 2025

O nabożeństwach majowych, które w Bodzanowie odbywają się każdego dnia po mszy św. wieczornej, opowiada proboszcz, o. Mariusz Legieżyński OMI:

„Po mszy św. przy wystawionym Najświętszym Sakramencie wierni zgromadzeni w kościele uczestniczą w nabożeństwie ku czci Matki Bożej. W niedzielne popołudnia planujemy nabożeństwa w plenerze, jak to bywało w poprzednich latach.”

Fot. z arch. Mariusza Legieżyńskiego OMI

Jak wspomniał w rozmowie ojciec proboszcz, w minionych latach wierni w Bodzanowie spotykali się w niedzielne popołudnia przed kościołem i w procesji przechodzili do krzyża nad Białką, gdzie była wystawiona figura Matki Bożej. Tam odśpiewywana była Litania Loretańska. Niestety, miejsce, gdzie zwykle odbywało się nabożeństwo, zostało zniszczone w czasie wrześniowej powodzi.

Tradycją parafii bodzanowskiej jest organizowanie po nabożeństwie majowym poczęstunku w formie pikniku, na który wierni przynoszą między innymi ciasta, herbatę i kiełbaski. „Najpierw dbamy o ducha, a później jest czas na integrację. Wszystko przygotowują parafianie” – podsumowuje w rozmowie o. Mariusz Legieżyński.

Fot. z arch. Mariusza Legieżyńskiego OMI
Fot. z arch. Mariusza Legieżyńskiego OMI

Niemieccy Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej przybyli do Bodzanowa (wówczas Langendorfu) w roku 1932 i byli tu do zakończenia II wojny światowej. W tym czasie zaangażowali się w posługę duszpasterską także na rzecz Polaków. Od roku 1946 działalność placówki kontynuują polscy Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej. Klasztor pochodzi z XVII w., kiedy zamieszkiwali tu jezuici, okresowo prowadząc także szkołę. Obecnie oblaci są zaangażowani w duszpasterstwo parafialne i rekolekcyjne, a w domu zakonnym funkcjonuje ośrodek rekolekcyjno-wypoczynkowy. Aktualnym przełożonym domu jest o. Leszek Walendzik OMI.

 

Antoni Jezierski

Fot. z arch. o. Mariusza Legieżyńskiego OMI