
Watykan: w sukcesji apostolskiej Leona XIV są oblaci, w tym św. Eugeniusz
Kardynał Robert Francis Prevost ze Stanów Zjednoczonych został 8 maja 2025 r. wybrany nowym papieżem. Przyjął imię Leon XIV. Po raz pierwszy na Stolicy Piotrowej zasiadł kardynał, którego sukcesja prowadzi do św. Eugeniusza de Mazenoda – założyciela Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. W tej linii sukcesji apostolskiej znajduje się także drugi oblat.
Dziedzictwo przekazywane w linii biskupów
Sukcesja apostolska to nieprzerwany przekaz władzy biskupiej od czasów apostołów aż do dziś. Gdy biskup udziela święceń kapłańskich lub konsekruje nowego biskupa, czyni to nie tylko w swoim imieniu, lecz jako następca tych, którzy zostali wybrani i posłani przez Jezusa. Dzięki temu każdy biskup otrzymuje swój urząd jako kontynuację misji apostołów. Daje to pewność, że Kościół, który działa dziś, nie powstał w oderwaniu od Ewangelii, lecz jest jej bezpośrednim dziedzicem. Sukcesja ta zapewnia ciągłość nauczania, ważność sakramentów (zwłaszcza kapłaństwa i Eucharystii) oraz jedność Kościoła na całym świecie.

W Kościele katolickim każdy biskup otrzymuje święcenia z rąk innych biskupów – w akcie, który od wieków buduje łańcuch „ojcostwa duchowego”. W przypadku Leona XIV ten łańcuch przedstawia się następująco:
-
Robert Francis Prevost (Leon XIV) – sakra biskupia 12 grudnia 2014 r.
-
James Patrick Green – sakra biskupia w 2006 r.
-
Angelo Sodano – sakra biskupia w 1978 r.
-
Antonio Samorè – sakra biskupia w 1950 r.
-
Clemente Micara – sakra biskupia w 1920 r.
-
Pietro Gasparri – sakra biskupia w 1898 r.
-
François-Marie-Benjamin Richard de la Vergne – sakra biskupia w 1872 r.
-
Joseph Hippolyte Guibert OMI – sakra biskupia nadana przez Eugeniusza w 1842 r., późniejszy kardynał i arcybiskup Paryża.
-
Św. Eugeniusz de Mazenod – założyciel i generał zgromadzenia zakonnego Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej (OMI), biskup Marsylii.
Po raz pierwszy biskupem Rzymu został kardynał, którego sukcesja apostolska łączy się ze św. Eugeniuszem de Mazenodem, założycielem Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. W tej linii sukcesji znajduje się także drugi oblat – Joseph Hippolyte Guibert OMI. Z tej linii sukcesji jest również bp Jan Kot OMI.
Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej zostało założone przez św. Eugeniusza de Mazenoda, późniejszego biskupa Marsylii, 25 stycznia 1816 r. w Aix-en-Provence we Francji. Obecnie liczy ok. 3400 zakonników, a do polskiej prowincji należy ponad 400 oblatów. Prawie 250 pracuje w kraju, a inni w należących do niej jurysdykcjach: na Madagaskarze i Reunion, w Ukrainie wraz z Rosją, we Francji-Beneluksie, Skandynawii, Białorusi i w Turkmenistanie. Misjonarze oblaci są zgromadzeniem misyjnym. Ich naczelną służbą w Kościele jest ukazywanie Chrystusa i Jego królestwa ludziom najbardziej opuszczonym i ubogim, jak i niesienie Dobrej Nowiny ludom, które jeszcze nie poznały Chrystusa oraz pomoc w odkrywaniu ich własnej wartości w świetle Ewangelii. Natomiast tam, gdzie Kościół już istnieje, oblaci kierują się do osób, które mają z nim najmniej kontaktu.
Anna Gorzelana
obrazek wyróżniający: Facebook/OMI World
źródło: www.catholic-hierarchy.org/bishop/bprevost.html
Komentarz do Ewangelii dnia
9 maja 2025
Komentarz do Ewangelii dnia
8 maja 2025