Kędzierzyn-Koźle: msza i spotkanie dla osób chorych i starszych przed odpustem parafialnym

W sobotę 17 maja w parafii pw. św. Eugeniusza w Kędzierzynie-Koźlu odbyła się msza św. w intencji osób chorych i starszych z udzieleniem sakramentu namaszczenia chorych. Po niej miało miejsce wspólne spotkanie w sali kominkowej.

19 maja 2025

W parafii pw. św. Eugeniusza de Mazenoda w Kędzierzynie-Koźlu wydarzenia organizowane dla osób starszych i chorych to już tradycja. – Kilka razy w roku przy okazji różnych uroczystości spotykamy się z chorymi i starszymi parafianami na modlitwie i przy wspólnym stole, przy dzieleniu się radościami, smutkami i problemami. Bardzo cenimy sobie ten czas – mówi o. Krzysztof Jurewicz OMI, proboszcz parafii pw. św. Eugeniusza Mazenoda w Kędzierzynie-Koźlu.

fot. Joanna Liszka

Pomimo niesprzyjającej pogody przybyło sporo wiernych. Po mszy na spotkaniu kominkowym przygotowanym przez parafialną Caritas zostało 100 osób. – Zawsze przed odpustem parafialnym św. Eugeniusza spotykamy się między innymi z chorymi i starszymi parafianami na mszy świętej, w czasie której udzielamy sakramentu namaszczenia chorych. Potem zapraszamy ich do naszej sali kominkowej na wspólne świętowanie przy kawie, herbacie i ciastku. Chcemy spędzać czas razem i w ten sposób budować relacje – wskazuje o. Krzysztof Jurewicz OMI, proboszcz z Kędzierzyna-Koźla.

Uczestnicy spotkania pozdrowili również biskupa nominata – o. Marka Ochlaka OMI.

Wspomnienie liturgiczne św. Eugeniusza Mazenoda jest 21 maja.

Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej przybyli do Kędzierzyna-Koźla zaraz po zakończeniu II wojny światowej, w 1945 r., gdy miasto znalazło się na terytorium Polski. Pierwsi misjonarze oblaci zamieszkali w prywatnym budynku i już rok później stali się duszpasterzami jedynej w Kędzierzynie parafii pw. św. Mikołaja – którą z czasem opuścili. W roku 1956 oblaci zaczęli starać się, bezskutecznie, o pozwolenie na budowę nowego kościoła na osiedlu Pogorzelec. Po otrzymaniu zgód nowy kościół zaczął być budowany w 1976 r. Otaczają go zabudowania klasztorne wzniesione w latach 1980–1984. Jego poświęcenia dokonał bp Jan Kopiec w 1998 r. Jest to jedyny kościół parafialny w Polsce pod wezwaniem św. Eugeniusza de Mazenoda – założyciela Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Mieszkający tu oblaci są zaangażowani w duszpasterstwo parafialne i rekolekcyjne, a także sprawują posługę kapelanów sióstr. Aktualnym przełożonym domu jest o. Marek Pycka OMI.

Piotr Ewertowski

fot. Joanna Liszka