
Warszawa: o. dr hab. Paweł Zając OMI profesorem nauk humanistycznych
Postanowieniem z dnia 5 maja 2025 r., na wniosek Rady Doskonałości Naukowej, prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda nadał o. dr. hab. Pawłowi Zającowi OMI tytuł profesora nauk humanistycznych w dyscyplinie historia. Uroczystość wręczenia nominacji profesorskiej odbyła się dziś w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.
Na mocy postanowienia z dnia 5 maja 2025 r., wydanego na wniosek Rady Doskonałości Naukowej, prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda nadał o. dr. hab. Pawłowi Zającowi OMI, pracującemu na Wydziale Teologicznym UAM, tytuł profesora nauk humanistycznych w dyscyplinie historia. Uroczystość wręczenia nominacji profesorskiej odbyła się dziś, 20 maja, w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Prezydent spotkał się z grupą osiemdziesięciu nowych profesorów, reprezentujących różnorodne dziedziny i dyscypliny naukowe, by osobiście złożyć im gratulacje oraz wręczyć akty nominacyjne. Spotkanie miało podniosły, a zarazem bardzo rodzinny charakter. W swoim wystąpieniu prezydent podziękował uczonym za ich wieloletnią pracę akademicką oraz życzył dalszego rozwoju pasji intelektualnych i owocnej służby na rzecz Rzeczypospolitej.
Ojciec Paweł Zając OMI urodził się w 1975 r. w Kędzierzynie-Koźlu. W 1994 r. wstąpił do nowicjatu Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na Świętym Krzyżu, gdzie rok później złożył pierwsze śluby zakonne. Następnie rozpoczął studia filozoficzno-teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym w Obrze k. Wolsztyna. Studia kontynuował na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. Jako diakon został skierowany do Arktyki kanadyjskiej. Tam 8 grudnia 2001 r. przyjął sakrament święceń w stopniu prezbitera. Następnie został skierowany na studia doktoranckie na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i w 2006 r. obronił pracę doktorską z historii pt. “Katoliccy misjonarze i ludność rodzima w Kanadzie w historiografii XIX i XX wieku”, której promotorem był ks. prof. Zygmunt Zieliński. W 2014 r. habilitował się w Instytucie Historii UAM w Poznaniu. Jest profesorem w Zakładzie Teologii Historycznej na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Od 2007 r. jest członkiem Polskiego Towarzystwa Badań Kanadyjskich, a od 2013 r. członkiem Polskiego Towarzystwa Badań nad Wiekiem Osiemnastym. W latach 2017–2023 był przełożonym prowincjalnym Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej w Polsce. Jest piątym profesorem zwyczajnych w historii naszej prowincji zakonnej.
Marcin Wrzos OMI
Foto. Łukasz Błasikiewicz/KPRM
Komentarz do Ewangelii dnia
21 maja 2025
Komentarz do Ewangelii dnia
20 maja 2025
Komentarz do Ewangelii dnia
19 maja 2025