
Gdańsk: lipiec w Oblackim Centrum Edukacji i Kultury – koncerty i wydarzenia kulturalne
„Muzyczne Inspiracje Wschodu i Zachodu”, „Gitarowy Groove” i pokaz filmu IPN Gdańsk „Zmarłych pogrzebać” – tak rozpoczął się lipiec w Oblackim Centrum Edukacji i Kultury w Gdańsku. W planach ośrodka jeszcze wiele innych wydarzeń.
Lipiec w Oblackim Centrum Edukacji i Kultury w Gdańsku otworzył koncert łączący muzyczną wrażliwość wschodu i zachodu. 2 lipca w ośrodku przy ulicy Elżbietańskiej przy fortepianowym akompaniamencie Anny Mikolon wystąpił baryton Tianji Liu. Artysta chińskiego pochodzenia wykonał utwory mistrzów takich jak: Huang Zi, Joe Hisaishi, czy Roger Quilter.
W środę 9 lipca, w ramach VI edycji Festiwalu „Letnie Wieczory u Menonitów”, w Oblackim Centrum Edukacji i Kultury odbył się koncert zatytułowany „Gitarowy Groove”. Adam Woch i Robert Guzik, gitarzyści występujący tego dnia przy ulicy Elżbietańskiej, zabrali zgromadzonych słuchaczy do krajów Ameryki Południowej. Artyści wykonywali utwory m.in.: Michela Petruccianiego, Yamandu Costy czy Astora Piazzolli.
fot. Mazurkiewicz Foto
11 lipca, w Narodowym Dniu Pamięci o Polakach – Ofiarach Ludobójstwa dokonanego przez OUN i UPA na ziemiach wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej, w oblackim ośrodku odbyła się projekcja filmu „Zmarłych pogrzebać” w reżyserii Katarzyny Underwood. Filmowy pokaz był ostatnim punktem obchodów 82. rocznicy Krwawej Niedzieli, które organizował Gdański Oddział Instytutu Pamięci Narodowej.
Oblackie Centrum Edukacji i Kultury w Gdańsku już teraz zaprasza na kolejne wydarzenia. 16 lipca odbędzie się koncert pt. „W ogrodach Hiszpanii”. Sopranowi Anny Fabrello towarzyszyć będzie na harfie Carlos Peña Montoya. 23 lipca Trio Novum zagra „Dumkę i Tango w Nowej Odsłonie”, a miesiąc zamknie koncert „Od Klasyki do Rozrywki”, który odbędzie się 30 lipca.
Oblackie Centrum Edukacji i Kultury zostało powołane w grudniu 2019 r. w ramach projektu rewitalizacji kompleksu klasztorno-kościelnego pod wezwaniem Świętego Józefa, który prowadzony jest przez Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej w Gdańsku. Centrum w czasie trwania projektu unijnego zapewniało szeroką ofertę programową. Współpraca z licznymi instytucjami zarówno na poziomie lokalnym, jak i międzynarodowym, zaowocowała realizacją kilkuset wydarzeń, w tym koncertów, festiwali, warsztatów tanecznych, czy wykładów, łączących przy tym wartości chrześcijańskie z działaniami na rzecz szeroko pojętej edukacji i kultury. Ze względu na to, iż Oblackie Centrum Edukacji i Kultury odgrywa ważną rolę w życiu społeczności Trójmiasta, oferując miejsce spotkań, wymiany myśli i wspólnego działania, po zakończeniu projektu unijnego w kwietniu 2025 roku została podjęta decyzja, iż działalność OCEiK-u oraz Herbaciarni u Oblatów będą nadal kontynuowane.
Antoni Jezierski
fot. Mazurkiewicz Foto
Komentarz do Ewangelii dnia
15 lipca 2025
Z listów św. Eugeniusza
15 lipca 2025
Komentarz do Ewangelii dnia
14 lipca 2025
Z listów św. Eugeniusza
14 lipca 2025