
Lubliniec: poświęcenie nowej kaplicy w infirmerii [+GALERIA]
W środę, 16 lipca, poświęcono nową kaplicę znajdującą się w oblackiej infirmerii w Lublińcu.
W wydarzeniu udział wzięli wszyscy mieszkańcy infirmerii, wspólnota zakonna z klasztoru, bp Marek Ochlak OMI oraz pracownicy.
– Nasza kaplica to góra Kalwaria. Tutaj wykuwa się świętość w cierpieniu. Taki był bł. Józef Cebula OMI, który jest patronem tej kaplicy – mówił podczas kazania o. Bernard Briks OMI – przełożony wspólnoty.
Lubliniec
Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej przybyli do Lublińca w 1922 r. Wiązało się to z zakupem budynku zakładu wychowawczego, który zaprzestał funkcjonowania. Był on niezbędny do przeniesienia tu oblackiego junioratu (Niższego Seminarium Duchownego) z Krotoszyna, gdyż uczniowie nie mieścili się w tamtejszej placówce. Zakupiony zakład, oprócz dwupiętrowego okazałego budynku, posiadał park, ogród i ziemię uprawną. Oblaci, po przejęciu budynku, przystąpili do jego adaptacji dla potrzeb szkolnych. W latach 1925–1930 dobudowano dwa nowe skrzydła, w których mieściły się kaplica pw. św. Stanisława Kostki i sala teatralna oraz refektarz, sale wykładowe i sypialnie juniorów. W otaczającym budynki parku wybudowano w 1937 r. Grotę Matki Bożej z Lourdes. Liczba uczniów dochodziła prawie do 300. Na skutek rozwoju miasta kościół pw. św. Stanisława Kostki stał się w 1941 r. samodzielną parafią, którą wówczas prowadzili oblaci niemieccy. Powojenna działalność junioratu lublinieckiego nie trwała jednak długo, gdyż komuniści nakazali w 1952 r. całkowicie zamknąć i zagrabić pomieszczenia Niższego Seminarium Duchownego. Dopiero w roku 2000 oblaci odzyskali zagarnięte przez państwo pomieszczenia i tereny zewnętrzne. W tych pomieszczeniach mieści się teraz Katolicki Zespół Szkolno-Przedszkolny im. św. Edyty Stein Fundacji Edukacji Katolickiej. Mieszkający tu oblaci są zaangażowani w duszpasterstwo parafialne i rekolekcyjne, a także kapelanat sióstr i szpitali. W obrębie klasztoru znajduje się skrzydło dla starszych i chorych oblatów, tzw. infirmeria. Aktualnym przełożonym domu jest o. Bernard Briks OMI.
Tekst: Karolina Binek/Jakub Król OMI
fot. Jakub Król OMI
Komentarz do Ewangelii dnia
17 lipca 2025
Z listów św. Eugeniusza
17 lipca 2025
Wrocław: wakacje z oblacką parafią
17 lipca 2025
Z listów św. Eugeniusza
17 lipca 2025
Komentarz do Ewangelii dnia
17 lipca 2025
Z listów św. Eugeniusza
16 lipca 2025
Komentarz do Ewangelii dnia
16 lipca 2025