Wrocław: wierni z oblackiej parafii uczestniczyli w pielgrzymce do Kodnia

Od 14 do 18 lipca wierni z parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Pokoju Przemienienia uczestniczyli w pielgrzymce do sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej – Królowej Podlasia, Matki Jedności. Wyjazd był połączony z rekolekcjami i licznymi doświadczeniami związanymi z urokami wschodniej Polski

18 lipca 2025

Do Kodnia przybyła 60-osobowa grupa wiernych z Wrocławia, wespół z proboszczem wspomnianej parafii – o. Błażej Mielcarkiem OMI. Pielgrzymka rozpoczęła się wcześnie rano w poniedziałek 14 lipca. Po drodze do Kodnia pielgrzymi odwiedzili Janów Podlaski, znany przede wszystkim z hodowli koni czystej krwi arabskiej. Tamtejsza stadnina, założona w 1817 r., należy do najbardziej renomowanych na świecie i stanowi dumę tego regionu. Co roku organizowane są na jej terenie prestiżowe aukcje koni, które przyciągają kolekcjonerów i miłośników tych zwierząt z całego świata. W Janowie Podlaskim pielgrzymi mieli również okazję podziwiać malowniczy krajobraz oraz odwiedzili kościół pw. Świętej Trójcy i kryptę biskupów.

Późnym popołudniem grupa dotarła do Kodnia. Wieczór rozpoczął się konferencją połączoną z udziałem w apelu Podlasia. Konferencje rekolekcyjne prowadził o. Jarosław Kędzia OMI, który na co dzień jest misjonarzem ludowym, głosi misje parafialne, a także rekolekcje. Tematem rozważań była „Mała droga” św. Teresy od Dzieciątka Jezus i Najświętszego Oblicza, czyli – jak mówiła sama święta – „całkowite i dziecięce zaufanie Bogu oraz okazywanie Mu miłości poprzez wierność w małych rzeczach”.

We wtorek po śniadaniu ojciec rekolekcjonista poprowadził konferencję. Po południu pielgrzymi odwiedzili Pratulin, gdzie zobaczyli miejsce męczeńskiej śmierci Unitów Podlaskich i poznali ich historię. Męczennicy uniccy oddali życie za wiarę. Gdy dowiedzieli się, że ich kościół ma zostać przekazany duchownemu prawosławnemu, postanowili udać się do świątyni i bronić jej. Zostali rozstrzelani, klęcząc na modlitwie. Wieczorem pątnicy wrócili do Kodnia, by wysłuchać drugiej części konferencji.

W środę grupa udała się do Lublina. Zwiedzili tam bazylikę ojców dominikanów, katedrę, zabytkowe Stare Miasto oraz Państwowe Muzeum na Majdanku. W drodze powrotnej pielgrzymi zatrzymali się w Kazimierzu Dolnym – urokliwym miasteczku nad Wisłą. Dzień zakończyli w Kodniu.

W czwartek uczestnicy pielgrzymki zwiedzili muzeum misyjne znajdujące się w podziemiach klasztoru kodeńskiego. Kolejne konferencje rekolekcyjne prowadzone przez o. Jarosława oraz czas na medytację i modlitwę pozwoliły na pogłębienie duchowych przeżyć.

Tego dnia odbyło się także spotkanie z o. Andrzejem Madejem OMI wieloletnim misjonarzem w Turkmenistanie. Wieczorem pątnicy uczestniczyli w kolejnym apelu Podlasia.

Piątek, czyli ostatni dzień, rozpoczął się porannymi modlitwami. Kulminacyjnym momentem była msza święta kończąca rekolekcje. Po Eucharystii i śniadaniu nastąpiło pakowanie i powrót do Wrocławia. W drodze powrotnej była jeszcze okazja aby odwiedzić sanktuarium maryjne w Leśnej Podlaskiej.

Pielgrzymka do Kodnia okazała się dla jej uczestników czasem łaski, modlitwy i doświadczania wspólnoty. Uczestnicy wrócili bogatsi duchowo, wdzięczni za piękno odwiedzonych miejsc i głębię rekolekcyjnych treści.

Jak wspomina ojciec Błażej: „Szczególnie ważnym elementem tej pielgrzymki była modlitwa przy wizerunku Matki Bożej Kodeńskiej, a także to, że mogliśmy w czasie Roku Jubileuszowego przejść przez drzwi jubileuszowe bazyliki w Kodniu, a także katedry w Lublinie”.

Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej, nazywanej Matką Jedności i Królową Podlasia, znajduje się na trasie Szlaku Renesansu Lubelskiego. Kościół pw. św. Anny został wzniesiony w latach 1629–1635 w stylu późnego renesansu, w miejscu wcześniejszego, drewnianego kościoła z 1599 r. Według legendy w XVII w. potomek możnego miejscowego rodu Mikołaj Sapieha został uzdrowiony w trakcie mszy św. odprawianej przez papieża Urbana VIII przed obrazem Matki Bożej Gregoriańskiej w Watykanie. Ponieważ nie uzyskał zgody papieża na wywiezienie obrazu do Polski, wykradł go i zmyliwszy papieskie pogonie przywiózł do Kodnia 15 września 1631 r. W 1709 r. papież Klemens XI wydaje bullę ustanawiającą kościół św. Anny kolegiatą. Po koronacji obrazu Matki Bożej koronami papieskimi w roku 1723 Kodeń stał się Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej. W 1875 r., kiedy wojska carskie zajmowały kodeński kościół na cerkiew, obraz został wywieziony na Jasną Górę. Powrócił do Kodnia w 1927 r., kiedy to opiekę nad kodeńskim sanktuarium powierzono Zgromadzeniu Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. W 1973 r. uzyskał tytuł bazyliki mniejszej. Historia obrazu i sanktuarium została zekranizowana w filmie „Błogosławiona wina” (2015). Aktualnym przełożonym i kustoszem sanktuarium jest o. Krzysztof Borodziej OMI.

Tekst: Mikołaj Lisiak

Fot. z arch. o. Błażeja Mielcarka OMI