
Poznań : msza święta prymicyjna bp Marka Ochlaka OMI [+GALERIA]
W piątek 18 lipca w parafii pw. Chrystusa Króla w Poznaniu odbyła się msza święta prymicyjna nowo wyświęconego biskupa Marka Ochlaka OMI.
– Tę ofiarę mszy świętej składam jako dziękczynienie za dar powołania misyjnego i za wszystkie łaski, jakimi Pan Bóg mnie obdarza. Proszę także, aby ta nowa misja była dobrym wypełnieniem mojego misyjnego powołania – mówił na początku mszy św. prymicyjnej w Poznaniu bp Marek Ochlak OMI.
Podczas kazania malgaski biskup wspominał, że wraca na Czerwoną Wyspę po czterech latach. – Staję się jednym z nich – mówił o mieszkańcach Madagaskaru. Cieszyła go też obecność dwóch Malgaszy przy ołtarzu.

– Biskup ma piękny strój, ładną mitrę, pastorał – nic tylko się z nim fotografować. Ale potem przychodzi czas codzienności, kiedy trzeba po prostu być ze swoimi owcami, przemierzając także błoto. Trafiam do ubogiej diecezji. Nie wiem, co tam zastanę, ale myślę, że to dobre. Jako misjonarz mogę iść w pełni ufności w Panu Bogu. On daje mi to, co konieczne – mówił do zgromadzonych bp Ochlak.

Ojciec Marek Ochlak OMI urodził się 14 marca 1966 r. w Nowym Mieście Lubawskim. Uczył się w oblackim Niższym Seminarium Duchownym w Markowicach k. Inowrocławia (1981–1985). Do Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej wstąpił w 1985 r. Po odbyciu nowicjatu w Kodniu nad Bugiem, 8 września 1986 r., złożył pierwszą profesję zakonną i rozpoczął studia seminaryjne w Obrze k. Wolsztyna, gdzie 8 września 1990 r. złożył śluby wieczyste. Święcenia prezbiteratu o. Marek Ochlak przyjął 20 czerwca 1992 r. z rąk bp. Zdzisława Fortuniaka, ówczesnego biskupa pomocniczego archidiecezji poznańskiej.
Święcenia biskupie otrzymał 6 lipca 2025 r. w oblackim kościele pw. św. Józefa w Gdańsku. Głównym konsekratorem był abp Tomasz Grysa, nuncjusz apostolski na Madagaskarze. Uroczysty ingres bp. Marka do katedry pw. św. Maurycego w Fenoarivo Atsinanana przewidziany jest na 10 sierpnia.

Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej przybyli do Poznania w 1927 r. Edmund Piechocki ofiarował im zabudowania cegielni oraz budynki gospodarcze. Ze względu na korzystne położenie miasta prowincjał Franciszek Kowalski OMI przeniósł tutaj administrację prowincji. W lipcu 1931 r. rozbudowano dom i urządzono kaplicę dla ludzi mieszkających w okolicy. Kiedy okazała się ona niewystarczająca, we wrześniu 1938 r. utworzono parafię pw. Chrystusa Króla z kościołem mieszczącym się w starej cegielni. Obecny gmach domu zakonnego powstawał od 1976 r. W ostatnich dziesięcioleciach budynek przechodził prace modernizacyjne. Mieszkający tu oblaci są zaangażowani w duszpasterstwo parafialne i rekolekcyjne, kapelanat hospicjum i lotniska. Funkcjonuje tu administracja prowincjalna oraz Prokura Misyjna. W 2020 r., z okazji 100-lecia Polskiej Prowincji, uroczyście zainaugurowano działalność Domu Misyjnego. Aktualnym przełożonym domu jest o. Andrzej Korda OMI.
Mikołaj Lisiak
Fot. Mikołaj Lisiak
Komentarz do Ewangelii dnia
19 lipca 2025
Komentarz do Ewangelii dnia
17 lipca 2025
Z listów św. Eugeniusza
17 lipca 2025
Wrocław: wakacje z oblacką parafią
17 lipca 2025
Z listów św. Eugeniusza
17 lipca 2025
Komentarz do Ewangelii dnia
17 lipca 2025