Oblacka pomoc Ukrainie

Informacje o oblackiej pomocy dla uchodźców i pomocy na Ukrainie.

Polska Prowincja Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej od początku wybuchu wojny na Ukrainie wspiera misjonarzy naszej delegatury, którzy pozostali w ogarniętym wojną kraju, oraz potrzebujących. W delegaturze pracuje blisko 40 oblatów, którzy pozostali ze swoimi parafianami i wśród dzieł, które prowadzą.

UWAGA: Od sierpnia 2022 roku aktualne potrzeby są na bieżąco publikowane na oficjalnej witrynie Polskiej Prowincji: oblaci.pl

Centralny magazyn pomocy humanitarnej:

Magazyn, w którym gromadzone są dary materialne dla Ukrainy znajduje się w Zahutyniu (woj. podkarpackie). Stamtąd zabierają je misjonarze oblaci z Ukrainy.

Kontakt:

Zahutyń 48a, 38-500 Sanok

mail: ekonom.zahutyn@oblaci.pl

tel.: 504 320 166

Zbiórka pieniężna na Ukrainę:

Zbiórką pieniędzy zajmuje się Prokura Misyjna z Poznania. Jest to instytucja prowincji, która bezpośrednio pomaga naszym misjom i delegaturom.

Ofiary można wpłacać na następujące rachunki (z dopiskiem: Pomoc Ukrainie):

PLN

Numer rachunku odbiorcy PLN: 18102040270000120200317198

Nazwa odbiorcy: PROKURA MISYJNA MISJONARZY OBLATÓW MARYI NIEPOKALANEJ

Nazwa banku: Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski SA

Kod BIC (Swift) banku: BPKOPLPW

EUR

Beneficiary account EUR: PL 21102040270000120216319040

Beneficiary name: PROKURA MISYJNA MISJONARZY OBLATÓW MARYI NIEPOKALANEJ

Beneficiary bank name: Powszechna Kasa Oszczednosci Bank Polski SA

Beneficiary bank code ( Swift): BPKOPLPW

USD

Beneficiary account USD: PL 91102040270000160216319039

Beneficiary name: PROKURA MISYJNA MISJONARZY OBLATÓW MARYI NIEPOKALANEJ

Beneficiary bank name: Powszechna Kasa Oszczednosci Bank Polski SA

Beneficiary bank code ( Swift): BPKOPLPW

 

Bezpośrednie konta Delegatury Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na Ukrainie

PLN:

Prowincja M O N M N Delegatura Prowincjalna na Ukrainie

Ul. Ostatnia 14, 60-102 POZNAŃ, Polska

Nr rachunku: 64 1240 1763 1111 0000 1813 2416

PEKAO SA II o/Poznań

ul. Masztalarska 8 a, 61-767 Poznań, Polska

Swift code: PKOPPLPW

EURO:

Beneficiary: Prowincja M O N M N Delegatura Prowincjalna na Ukrainie

Beneficiary’s Account (IBAN): PL 69 1240 1763 1978 0000 1813 2432

Beneficiary’s Address: ul. Ostatnia 14, 60-102 Poznań, POLAND

Bank Name: PEKAO S.A. II o./Poznań

Address of Bank Branch: ul. Masztalarska 8a, 61-767 Poznań, POLAND

SWIFT Code (Bank International Code): PKOPPLPW

BLZ Code: 12401763

Zbiórka materialna na Ukrainę:

Zapytania o możliwość składania konkretnych darów (co jest potrzebne) prosimy kierować do proboszczów i superiorów oblackich placówek w Polsce. Można kontaktować się również przez zakładkę KONTAKT

INFORMACJE ARCHIWALNE

Sytuacja misjonarzy oblatów na Ukrainie

Oblacki bus na potrzeby misjonarzy na Ukrainie

Oblackie Centrum Młodzieży w Kokotku użyczyło swojego busa, który będzie odpowiadał na bieżące potrzeby oblatów pracujących na Ukrainie oraz ich placówek duszpasterskich. Obecnie są to potrzebne rzeczy przede wszystkim do schronów: latarki, powerbanki… Zapotrzebowaniem będzie kierował o. Witalij Podolan OMI, superior Delegatury na Ukrainie.

Pomoc uchodźcom na terenie RP

Najbliżej położona granicy z Ukrainą, oblacka placówka w Zahutyniu włączyła się w pomoc osobom po przekroczeniu granicy Rzeczypospolitej Polskiej. Współpracuje z samorządem lokalnym:

Co jest potrzebne?

PILNIE: słodycze, batony energetyczne, zabawki dla dzieci, pieluchy, mleko w proszku dla dzieci, woda.

PONADTO (artykuły wydawane w sposób ciągły): kubki, talerze, sztućce jednorazowe, termosy, kubki termiczne, kawa, herbata, soki, napoje, tubki typu „Kubuś” dla dzieci, itp. suche ciastka, paluszki, krakersy, zupki chińskie, itp., przekąski, które można szybko przygotować i zabrać ze sobą w podróż, owoce, orzechy, bakalie, batony energetyczne, podstawowe środki ochrony osobistej i kosmetyki (np. mydło, żel pod prysznic, mokre chusteczki, chusteczki higieniczne, podpaski, wkładki, pasta do zębów, szczoteczka do zębów, itp.), płaszcze przeciwdeszczowe, baterie, ładowarki do telefonów, powerbanki, koce.

Dary można składać m.in. w Domu Zakonnym Misjonarzy Oblatów MN, Zahutyń 48a, 38-500 Sanok, tel.: 13 463 22 31, jak również w szkole podstawowej w Zahutyniu i kościele parafialnym. Urząd gminy w Ustrzykach Dolnych przekazuje je potrzebującym.

Władze samorządowe przeznaczyły Dom Ludowy w Zahutyniu na punkt relokacji uchodźców. Pomoc udzielana jest systematycznie każdej rodzinie, która zgłasza się z kontaktu bądź zostaje dowieziona do Zahutynia.

Miejsca dla uchodźców w oblackich placówkach

Na chwilę obecną poszczególne wspólnoty zakonne przyjmą Ukraińców uciekających przed wojną, zapewniając im dach nad głową oraz potrzebną pomoc. Sytuację miejsc na bieżąco monitoruje Prokura Misyjna. Zapytania można kierować na info@oblaci.pl

Bodzanów

W klasztorze przebywać będzie 9 osób (trzy rodziny: matki z dziećmi). Zamieszkają w hoteliku domu rekolekcyjnego. Oblaci współpracują z urzędem miasta i gminy Głuchołazy oraz Caritasem diecezji opolskiej. Chęć przyjęcia rodzin z Ukrainy zadeklarowali również parafianie – koordynuje gmina.

Gdańsk

Obecnie przebywa 2 uchodźców z Ukrainy. Wspólnota będzie reagowała w zależności od potrzeb. Oblaci w Gdańsku działają w porozumieniu z miejscową Caritas.

Gorzów Wielkopolski

Misjonarze oblaci odpowiadają na naglące potrzeby w porozumieniu z Caritas diecezji zielonogórsko-gorzowskiej – ewentualne zakwaterowanie u parafian.

Grotniki

W klasztorze przebywa 13 Ukraińców.

Iława

Może przyjąć 25 osób w pokojach gościnnych na łóżkach i tapczanach oraz około 40 osób w salkach parafialnych w klasztorze na ewentualnych materacach i śpiworach.

Katowice

Do dyspozycji potrzebujących jest aktualnie 40 miejsc noclegowych (15 u parafian, 25 w pomieszczaniach parafialnych). Obecnie na terenie parafii przebywa 6 osób z Ukrainy. Wspólnota działa w porozumieniu z miejscową Caritas, jak również poprzez kontakty indywidualne.

Kędzierzyn-Koźle

Klasztor zgłosił możliwość przyjęcia sześciu osób w pokojach gościnnych.

Oblacka parafia już pomaga rodzinom, które przyjęły uchodźców. Współpracuje z Caritas diecezji opolskiej. Parafianie zaoferowali m.in.: pomoc lekarską, pomoc w tłumaczeniu na język ukraiński, możliwość przyjmowania uchodźców do domów, pomoc w postaci dyspozycji busów, autobusów mogących przywozić Ukraińców z różnych przejść granicznych do Kędzierzyna i okolic, parafianie przynoszą żywność, art. chemiczne, kosmetyczne. Istnieje możliwość przyjęcia uchodźców w salkach parafialnych (przenocowanie i wyżywienie). Sytuacja i zapotrzebowanie wciąż są monitorowane – proboszcz parafii pw. św. Eugeniusza de Mazenoda deklaruje dalszą pomoc.

Kodeń

Parafianie kodeńscy oferują miejsca dla 12 osób.

Kokotek – parafia

Parafia w Kokotku zgłosiła gotowość przyjęcia 20 osób. Zgłoszenie jest dokonane przez starostwo powiatowe. Do dyspozycji parafii jest Domek Jana Pawła II (pokoje ze wspólnym aneksem kuchennym). Także kilka rodzin rodzin z parafii zgłosiło chęć przyjęcia uchodźców.  W razie potrzeby rozważany jest szybki remont galeriowca, co dałoby kolejne miejsca.

Oblackie Centrum Młodzieży w Kokotku

W porozumieniu ze Starostwem Powiatowym w Lublińcu Oblackie Centrum Młodzieżowe utworzyło w swoich budynkach ośrodek dla uchodźców – może w nim przebywać 100 osób. Już docierają potrzebujący pomocy.

Lubliniec

Kilka rodzin z lublinieckiej parafii wyraziło chęć przyjęcia uchodźców – potrzeby monitoruje miejscowy samorząd.

Łeba

Na terenie parafii już przebywają uchodźcy w prywatnych kwaterach.

Obra

Do tej pory przyjęła 11 osób, które są zakwaterowane w domu parafialnym, wyżywienie otrzymują w klasztorze. Istnieje możliwość przyjęcia większej ilości osób, ale za pośrednictwem Starostwa Powiatowego w Wolsztynie.

Opole

Oblacka parafia deklaruje możliwość przyjęcia około 10 osób. Działa w porozumieniu z opolską Caritas i Prokurą Misyjną.

Poznań

Klasztor w Poznaniu ma do dyspozycji: 2 pokoje gościnne po 3 osoby (np. matka z dwójką dzieci; w sumie 6 osób), 5 pokoi po 3 osoby w Domu Misyjnym.

W budynkach parafialnych można przyjąć tymczasowo 10 osób. Oblacka parafia pozostaje w ścisłej współpracy z Caritas archidiecezji poznańskiej. Szacowane są możliwości parafian do przyjęcia uchodźców w domach.

Siedlce

Obecnie w Domu św. Eugeniusza i klasztorze mieszka już 20 osób. Możliwość dalszego kwaterowania (Dom św. Eugeniusza i aula parafialna). Parafia wspiera parafian, którzy przyjęli Ukraińców do swoich domów (do tej pory jest już 40 osób w prywatnych domach).

Święty Krzyż

Obecnie w klasztorze schronienie znalazło 8 osób z Ukrainy.

Zahutyń

Wspólnota oblacka przekazała na potrzeby uchodźców cały dom parafialny.

Wolontariat na granicy – potrzebni wolontariusze

W związku z kryzysem humanitarnym na granicy polsko-ukraińskiej Duszpasterstwo Młodzieży Polskiej Prowincji zorganizowało pierwszą grupę wolontariuszy, którzy wyjadą do pomocy uchodźcom.

Nadal jednak potrzeba osób, które w zespołach do 5 osób będą pomagać uchodźcom na Polsko-Ukraińskich przejściach granicznych. Po polskiej i ukraińskiej stronie. W ramach pracy jest robienie kanapek, rozdzielanie żywności i ubrań. Jeden dyżur grupy wolontariuszy trwa 5 dni. Jest to praca wolontaryjna w zakresie godzin zależnie od potrzeb w sytuacji zarządzania kryzysem humanitarnym. Finansowanie wyjazdu będzie realizowane przez Duszpasterstwo Młodzieży Niniwa oraz przez wolontariuszy w ramach zbiórek własnych. Kontakt: o. Dominik Ochlak OMI: 502 412 390, dominik.ochlak@niniwa.pl

Wolontariat przy pomocy uchodźcom w Zahutyniu

Istnieje potrzeba pomocy przy sortowaniu i załadunku pomocy humanitarnej w Bieszczadach. Preferowani są mężczyźni, ze względu na noszenie ciężarów. Zakwaterowanie zapewnia klasztor oblacki w Zahutyniu. Kontakt z koordynatorem wolontariatu Polskiej Prowincji, o. Dominikiem Ochlakiem OMI, tel. 502 412 390.

Zahutyń – klasztor, który stał się magazynem pomocy dla uchodźców

(pg)