Biskup arktycznej północy z odwiedzinami w Obrze
This is a custom heading element.
Biskup Wiesław Krótki OMI – ordynariusz diecezji Churchill-Hudson Bay w Kanadzie Arktycznej – odwiedził Wyższe Seminarium Duchowne Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej w Obrze. Uczestniczył w modlitwach porannych wspólnoty zakonnej, oraz przewodniczył Eucharystii dla scholastykatu. Podczas spotkania z klerykami, dzielił się doświadczeniem misyjnym posługi wśród Inuitów. Jednocześnie była to dla niego wizyta w Alma Mater, bowiem 19 czerwca 1990 roku otrzymał w murach obrzańskiej świątyni święcenia prezbiteratu z rąk abpa Jerzego Stroby – metropolity poznańskiego.
Ojciec Wiesław Krótki OMI urodził się 12 czerwca 1964 w Istebnej. Dzieciństwo spędził w Jaworzynce. Jest absolwentem Niższego Seminarium Duchownego, które prowadzili oblaci w Markowicach. Wstąpił do zgromadzenia w 1983 roku, składając pierwszą profesję zakonną w domu nowicjatu w Kodniu n. Bugiem. Profesję wieczystą złożył 8 września 1988 roku. Przez kilka miesięcy posługiwał w duszpasterstwie parafialnym w Poznaniu, a następnie w październiku 1990 roku wyjechał do Kanady, aby wspomóc misjonarską posługę oblatów w prowincji Manitoba. W diecezji Churchill – Zatoka Hudsona pełnił funkcję proboszcza w: Igloolik (1991-1993); Gjoa Haven wraz z misjami w Kugaaruk i Taloyoak (1993-2001) oraz ponownie w Igloolik razem z misjami w Pond Inlet, Arctic Bay i Hall Beach (2001-2013). Papież Benedykt XVI ustanowił go ordynariuszem diecezji Churchill Zatoka Hudsona 16 lutego 2013 roku, sakrę otrzymał od bpa Reynalda Rouleau OMI 30 maja 2013. Tym samym zastąpił go na stanowisku ordynariusza tejże diecezji.
Diecezja Churchill-Hudson Bay obejmuje obszar Nunavut – najmłodszego terytorium północnego Kanady. W większości zamieszkiwana jest przez Inuitów (poprawna nazwa dla eskimosów) i obejmuje Kanadyjską Arktykę. Liczba katolików na tym obszarze sięga 9000, administracyjnie diecezja podzielona jest na 17 wspólnot parafialnych lub misyjnych. Posługuje w niej siedmiu prezbiterów: dwóch kapłanów diecezjalnych oraz pięciu Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. W pracy duszpasterskiej pomagają im: jeden diakon stały, brat zakonny, siostry zakonne oraz kilku świeckich, odpowiedzialnych za liturgię słowa na terenach misyjnych, gdzie nie ma kapłana. Rodzimym językiem, którym włada również bp Krótki, jest inuktitut.
Działalność misyjna Kościoła na tym terenie rozpoczęła się formalnie w 1912 roku. Do miejscowości Chesterfield Inlet przybyli wtedy Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej. Do dnia dzisiejszego stanowią większość duchowieństwa, posługującego w diecezji, której ordynariuszem jest bp Wiesław Krótki.
(pg)
Z listów św. Eugeniusza
28 listopada 2024
Komentarz do Ewangelii dnia
28 listopada 2024
Maryja Niepokalana – patronka oblatów i „patent do nieba”
27 listopada 2024
Komentarz do Ewangelii dnia
27 listopada 2024
Z listów św. Eugeniusza
27 listopada 2024
Co znaczy, że św. Eugeniusz był „człowiekiem Adwentu”?
26 listopada 2024
Komentarz do Ewangelii dnia
26 listopada 2024