Rodziny w świątecznych „Misyjnych Drogach”
This is a custom heading element.
Sytuacja miejscowych rodzin na misjach została przedstawiona w najnowszym wydaniu oblackiego czasopisma misyjnego. Autorzy artykułów spoglądają na rodzinę w kluczu bogactwa i szansy dla Kościoła misyjnego. Pokazują jej rolę w społeczeństwie, zagrożenia, a także zadania misjonarzy we wspieraniu jej rozwoju. Czasopismo ma odnowioną szatę graficzną.
„Dziękuję Bogu za bijatyki z braćmi i wspólną grę w nogę. Nie byłem w tym najlepszy i stałem na bramce. Dziękuję za każdą chwilę, a szczególnie świąteczny czas, gdy w późnym PRL-u rodzice wyciągali na stół schowane w różnych miejscach smakołyki. Część z nich padała naszym łupem już wcześniej. Dziękuję za wspólne modlitwy wieczorne z Tatą – choć czasem się buntowaliśmy, i za podarte portki, które naprawiała Mama. Chyba najbardziej brakuje mi ich w święta” – napisał w edytorialu redaktor naczelny, o. Marcin Wrzos OMI.
„A w Kościele ostatnio tak wiele o tej rodzinnej bliskości. Najpierw spotkanie rodzin w Dublinie, potem synod na temat młodzieży w Rzymie, gdzie tematu rodziny nie można było opuścić. Dokument końcowy spotkania wspomina o rodzinie jako pierwszej wspólnocie wiary, nazywając ją »Kościołem domowym«. Podkreśla rolę dziadków w przekazywaniu wiary, bliskości rodzinnej. Stąd pomysł, aby przyjrzeć się kondycji rodziny w krajach misyjnych, zobaczyć ich rolę, rozwój, czasem zagrożenia oraz towarzyszenie misjonarzy” – kontynuował.
Na łamach „Misyjnych Dróg” autorzy (m.in. Małgorzata Terlikowska, Kinga Puchała, Anna Musiał, Dariusz Kałuża MSF, Bogdan Osiecki OMI, S. Grzęda) opisali rolę rodziny, swoją pracę na misjach oraz zadania misjonarzy wobec niej na wszystkich kontynentach. W piśmie można przeczytać analizę misjologiczną pielgrzymki papieża Franciszka na Litwę oraz do Łotwy i Estonii (Justyna Nowicka), a także o zmarłym niedawno o. Alfonsie Kupce OMI, pomysłodawcy, założycielu i długoletnim redaktorze naczelnym czasopisma (Marcin Wrzos OMI). W piśmie znajdują się wypowiedzi ekspertów dotyczące rodziny na misjach: dr. Kaspra Kapronia OFM, prof. Jarosława Różańskiego OMI oraz Barbary i Aleksandra Szanieckich.
Madagaskar: w seminarium i domach oblackich w Fianarantsoa
28 listopada 2024
Wspomnienie bł. Franciszka Estebana OMI i towarzyszy
28 listopada 2024
Poznań: 10. rocznica śmierci dr Wandy Błeńskiej
28 listopada 2024
Z listów św. Eugeniusza
28 listopada 2024
Komentarz do Ewangelii dnia
28 listopada 2024
Maryja Niepokalana – patronka oblatów i „patent do nieba”
27 listopada 2024
Komentarz do Ewangelii dnia
27 listopada 2024