Sytuacja w największych sanktuariach, prowadzonych przez oblatów, w związku z epidemią koronawirusa

This is a custom heading element.

12 marca 2020

W najstarszym polskim sanktuarium narodowym na Świętym Krzyżu podjęto zalecane środki ostrożności.

Przy błogosławieństwie Relikwiami Drzewa Krzyża Świętego, nie ma możliwości ucałowania ich – podkreśla o. Dariusz Malajka OMI, rektor bazyliki na Świętym Krzyżu.

Kustosze świętokrzyskiego sanktuarium odwołali również VII Regionalny Przegląd Pieśni Pasyjnej i Pokutnej, jaki miał mieć miejsce w murach pobenedyktyńskiego klasztoru.

Sanktuarium na Świętym Krzyżu (zdj. Archiwum OMI)

Dodatkowo od najbliższego poniedziałku w samo południe będzie sprawowana codzienna Eucharystia za chorych i z prośbą o ustanie epidemii COVID-19. Jednocześnie zaleca się i przypomina o unikaniu wielkich zgromadzeń wiernych, a także zachowywaniu bezpiecznej odległości oraz zdrowego rozsądku.

Kustosz Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej, a jednocześnie proboszcz parafii pw. św. Anny w Kodniu podkreśla, że w przypadku jakichkolwiek zgromadzeń stosowane są wytyczne Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz zalecenia Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski.

Nie przestaję apelować do wiernych, że jeśli ktoś czuje się źle – niech pozostanie w domu i uczestniczy w życiu sanktuarium poprzez transmisję on-line – podkreśla o. Damian Dybała OMI.

W Kodniu odwołano jednocześnie planowane wydarzenia publiczne. Wiele grup pielgrzymkowych anulowało rezerwacje – podobnie zresztą jest na Świętym Krzyżu.

Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej (zdj. Archiwum OMI)

Obie bazyliki są otwarte dla pielgrzymów, którzy pragną pomodlić się w ich murach. Jednocześnie na bieżąco monitorowana jest sytuacja w kraju oraz implementuje się zalecenia władz świeckich i kościelnych.

(pg)