Madagaskar: Podczas Eucharystii jubileuszowej nie tylko dziękowano za 40 lat obecności na wyspie. Posłano misjonarzy do posługi poza Madagaskarem i powołano nowe placówki

This is a custom heading element.

23 listopada 2020

W niedzielę Chrystusa Króla w Toamasina – portowym mieście na wschodnim wybrzeżu Madagaskaru – odbyły się główne uroczystości jubileuszowe, związane z 40-leciem obecności i posługi Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na wyspie. Eucharystii przewodniczył kard. Désiré Tsarahazana – Ordynariusz Archidiecezji Toamasina, Mszę świętą koncelebrowało kilkudziesięciu oblatów, z Superiorem Delegatury na Madagaskarze – o. Mariuszem Kasperskim OMI na czele. Celebracja zgromadziła tłumy wiernych, którzy uczestniczyli w modlitwie w świątyni oraz poza jej murami przed specjalnie ustawionym telebimem.

Po odśpiewaniu specjalnie skomponowanego na tę okazję hymnu, zgromadzonych powitał o. Mariusz Kasperski OMI – przełożony delegatury oblackiej.

Na początku liturgii, wszyscy zaśpiewaliśmy pieśń, specjalnie ułożoną na nasz jubileusz. W specjalnie w tym celu zorganizowanym konkursie, zwyciężyła pieśń, ułożona przez oblackie duszpasterstwo Apostolatu Ludzi Morza. Po odśpiewaniu hymnu, zgodnie ze zwyczajem, pozdrowiłem wszystkich zebranych i podziękowałem za przybycie. Niektórzy nasi goście, Przyjaciele Misji, przyjechali z bardzo daleka. Zaraz po tym miała miejsce dziesięciominutowa prezentacja historii pracy oblatów na Madagaskarze, przygotowana przez ojca Henryka Marciniaka OMI. Na ekranach można było zobaczyć postacie i nazwiska, związane z historią czterdziestu lat pracy ewangelizacyjnej oblatów – relacjonuje ojciec Kasperski.

W homilii kardynał Tsarahazana mówił o uroczystości Chrystusa Króla. Nawiązał do trudnej sytuacji na świecie, związanej z pandemią koronawirusa oraz przeciwnościom, z jakimi mierzy się Madagaskar. Dziękując za czterdziestoletnią posługę oblatów, podkreślił, że misjonarze Niepokalanej nieprzerwanie głoszą duchowe wartości, przyniesione przez Jezusa – dzięki nim urzeczywistnia się Królestwo Boże na ziemi.

Celebrację uświetnił chór, który animował oprawę muzyczną. Wymownym akcentem inkulturacji były cztery tańce liturgiczne, przygotowane przez dzieci, młodzież, komitet parafialny i siostry zakonne. Jak podkreśla przełożony oblatów na Madagaskarze, „wszystkie te gesty liturgiczne wymagają wielu prób, aby mogły pomóc ludziom w przeżywaniu Eucharystii”.

Trwałym znakiem uroczystości jubileuszowych pozostaną nowe miejsca posługi misjonarskiej, które zapoczątkowano na zakończenie liturgii. Najpierw, Superior Delegatury dokonał obrzędu posłania dwóch misjonarzy malgaskich do posługi poza wyspą. Ojciec Marco Ratelolahy OMI uda się do posługi w Australii, natomiast o. Sentenac Rajaonarison OMI wesprze pracę misjonarzy na wyspie La Réunion, położonej na wschód od Madagaskaru.

Erygowano również nową wspólnotę oblacką na Misji Volobe oraz przyjęto posługę duszpasterską w nowo utworzonej parafii w dzielnicy Tsarahonenana.

Na Misji Volobe, oddalonej 70 kilometrów od miasta Toamasina, oblaci pracują od roku 1988, jednak do tej pory nie mieszkali tam na stałe, bo nie było jeszcze wybudowanego domu. Oblaci dojeżdżali tam z miasta Toamasina i po wykonaniu pracy tutaj wracali. Nowy dom jest już wybudowany, dlatego zaraz po jubileuszu będzie tam na stałe mieszkała i pracowała oblacka wspólnota, składająca się z trzech osób: o. Krzysztofa Koślika OMI, o. Hissen’a Razoky OMI i kleryka Docellin’a Totomalaza OMI – wyjaśnia przełożony delegatury.

Komentując decyzję kardynała o ogłoszeniu dotychczasowej kaplicy pw. św. Eugeniusza de Mazenoda nową parafią archidiecezji Toamasina, dodaje:

W 2009 roku na obrzeżach oblackiej parafii świętego Jana Chrzciciela wybudowano małą kaplicę, która do tej pory była już trzykrotnie powiększana. To miejsce w ciągu dziesięciu lat bardzo się zaludniło. Zapisanych jest tam 2 500 chrześcijan, dużo ludzi buduje domy. Dlatego też biskup podjął decyzję, by ustanowić tutaj nową parafię i powierzył ją oblatom.

Dzień jubileuszu to czas podziękowania Bogu za łaskę powołania do Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. W czasie tego podziękowania, wszyscy oblaci obecni w kościele ustawili się przed ołtarzem i razem przeczytaliśmy w języku francuskim tekst podziękowania za dar powołania oblackiego. Było to odnowienie się w nasze posłudze jako oblatów.

Przed ołtarzem wspominano również misjonarzy, którzy odeszli już do Pana.

Bardzo trudnymi wydarzeniami, które przeżyliśmy w naszej historii, była śmierć oblatów. Trzech z nich, jeszcze bardzo młodych, zmarło na Madagaskarze i są pochowani w grobowcu diecezji w Toamasina. Dwóch zaś, którzy tu pracowali, zmarło w Europie, jeden w Polsce, jeden we Francji.

W czasie śpiewu pieśni Salve Regina (Bądź pozdrowiona Królowo, Matko Miłosierdzia), na ekranie zostały wyświetlone informacje o każdym zmarłym i pokazane ich twarze – tłumaczy ojciec Kasperski.

Jubileuszową radość przeżywano dalej przy świątecznym stole. Podczas obiadu wręczono pamiątkowe dyplomy i podziękowania dla bliskich współpracowników, którzy wspierają posługę misjonarzy. Uhonorowano również pracowników oblackich misji i parafii. Niespodzianką dla uczestników okazał się spontaniczny taniec młodych oblatów, którzy wykonali układ choreograficzny do znanego na całym świecie utworu „Jerusalema”.

Podsumowując ten ważny czas przygotowań jubileuszu, kongres i niedzielną uroczystość, czujemy się umocnieni wieloma modlitwami i odnowieni w naszej braterskiej współpracy. Chcemy dalej gorliwie pracować – wyjawia o. Mariusz Kasperski OMI – Bardzo dziękujemy ojcu prowincjałowi, Pawłowi Zającowi OMI, Polskiej Prowincji i wam wszystkim za modlitwy w naszych intencjach, za duchową łączność w czasie jubileuszu i za wszystkie życzenia. Zostańcie z Bogiem!

Zobacz: [Madagaskar: Czterodniowy kongres przed uroczystościami jubileuszowymi]

(pg/zdj. H. Marciniak OMI)