Bartosz Madejski OMI: „Pewnie jakoś dalibyśmy sobie rade bez świeckich, ale… zadusilibyśmy się we własnym sosie”

This is a custom heading element.

24 stycznia 2021

O ludziach świeckich, którzy pragną żyć charyzmatem św. Eugeniusza, zbliżającym się II światowym kongresie świeckich stowarzyszonych z oblatami – rozmowa z o. Bartoszem Madejskim OMI, Koordynatorem ds. inicjatyw współpracy ze świeckimi w Polskiej Prowincji.

(zdj. Katowice OMI)

Paweł Gomulak OMI: Czy w realizacji charyzmatu oblackiego potrzebujemy świeckich?

Bartosz Madejski OMI: Pewnie jakoś dalibyśmy sobie rade bez świeckich, ale… zadusilibyśmy się we własnym sosie, stracilibyśmy szansę, by charyzmat oblacki był upowszechniony, także pośród wielu ludzi świeckich, osób w różnych stanach życia. I to, co bardzo ważne: przeżywanie charyzmatu oblackiego przez świeckich może być bardzo inspirujące dla nas, oblatów, może pomóc nam w odnowieniu oblackiej fascynacji. Dlatego warto się tym skarbem św. Eugeniusza podzielić.

Kim są świeccy stowarzyszeni z oblatami? Jak wygląda ich obecność w naszej prowincji?

Świeccy stowarzyszeni to tacy ludzie, którzy w różnych formach żyją oblackim charyzmatem, zachowując jednocześnie świecki stan życia. W Polsce mamy wypracowane raczej dość luźne formy stowarzyszenia. Najbardziej znane z nich to: Przyjaciele Misji Oblackich, Stowarzyszenie Niniwa, współpracownicy pisma Misyjne Drogi i portalu misyjne.pl. Również w parafiach są osoby zrzeszone w innych grupach, którzy głębiej żyją oblackim duchem. Nie można zapomnieć o rodzinach oblatów, którzy poprzez więzy krwi inspirują się wartościami oblackimi. W Katowicach mamy grupkę świeckich, którzy co kwartał przy okazji świąt oblackich organizują spotkania dla tych, którzy chcą pogłębiać znajomość oblackiego charyzmatu i głębiej nim żyć. Z pewnością są jeszcze inne formy stowarzyszenia świeckich z oblackim charyzmatem, ale nie wszystkie z nich mają jakiś konkretniejszy kształt.

Spotkania na Koszutce (Katowice OMI)

Zbliża się II światowy kongres świeckich, którzy żyją charyzmatem św. Eugeniusza. Jak się przygotowujecie do tego wydarzenia i jak będzie ono wyglądało?

Tak, Kongres ma się odbyć  w dniach 17-19 lipca 2021 roku w różnych miejscach na świecie jednocześnie. Każdy region (region oznacza w oblackim nazewnictwie mniej więcej tyle, co kontynent) ma jedno wyznaczone miejsce na spotkanie międzynarodowe. W Europie będzie to Hünfeld w Niemczech. Ale oprócz tych spotkań międzynarodowych, będzie w tym samym czasie wiele spotkań w poszczególnych prowincjach, np. w Polsce. Między tymi spotkaniami ma być zdalna łączność, co jakiś czas.

Zobacz: [Za 183 dni rozpocznie się II światowy kongres świeckich żyjących charyzmatem oblackim – wideo]

Przygotowujemy się przez spotkania poprzedzające Kongres (także poprzez aplikację ZOOM). Zgłębiamy wtedy charyzmat oblacki, dzielimy się nim, poznajemy się nawzajem. Jest to grupa ponad 30 osób.

Jak dołączyć do świeckich żyjących charyzmatem oblackim?

Zapraszamy, by do nas dołączyć. Najlepiej zgłosić się do oblata, który prowadzi parafię lub inne oblackie dzieło, w które dana osoba się angażuje, a on poda już dalej namiary. Ewentualnie można też pytać, zgłaszać się bezpośrednio pod adres mailowy: kongres.omi@gmail.com

Zobacz: [Sandra Prather HOMI: „Kiedy 17 maja 1996 przyjechałem do Aix… miał się rozpocząć kongres”]


Bartosz Madejski OMI – ur. 1973 rok. Pierwsze śluby zakonne złożył 8 września 1995 roku, święcenia prezbiteratu przyjął w czerwcu 2002 roku. W początkach posługi kapłańskiej współtworzył duszpasterstwo młodzieżowe Niniwa. Był proboszczem w Kokotku (2008-2013), od 2013 roku jest proboszczem parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Katowicach-Koszutce. Jednocześnie pełni funkcję Koordynatora ds. inicjatyw współpracy ze świeckimi w Polskiej Prowincji.

 

(pg)