Stowarzyszenie SPES wspomina śp. o. Henryka Tomysa OMI

This is a custom heading element.

27 stycznia 2021

Dziś – w 13. rocznicę śmierci – wspominamy ojca Henryka Tomysa OMI (ur. 1933 – zm. 2008), który przez wiele lat był proboszczem w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa u misjonarzy oblatów na katowickiej Koszutce. SPES wiele mu zawdzięcza!!!

Pierwsza komunia święta podopiecznych SPES w 1989 roku. W prawym górnym rogu – o. Henryk (zdj. SPES)

Ojcze Henryku – pamiętamy!

O Twoim sercu na dłoni. O trosce, jaką okazywałeś tym najsłabszym i niepełnosprawnym intelektualnie. O tym, że dałeś możliwość działać i rozwijać się Stowarzyszeniu SPES w parafii misjonarzy oblatów na Koszutce.

Spotkanie w salce domu katechetycznego na Koszutce – 1992 rok. W środku: o. Henryk Tomys OMI, po prawej: Genowefa Sikora – prezes SPES w latach 1990-2008, po lewej: o. Stanisław Bocer OMI, którego imię nosi obecnie ośrodek terapii stowarzyszenia (zdj. SPES)

O tym, że stworzyłeś szansę wielu podopiecznym, by przystąpili do sakramentów świętych w czasach, gdy nie było to takie oczywiste.

Pierwsza komunia podopiecznych SPES w 1992 roku (zdj. SPES)

O tym, że mogliśmy spotykać się z niepełnosprawnymi przyjaciółmi w salkach domu katechetycznego – co jest możliwe do dziś, dzięki życzliwości kolejnych ojców proboszczów.

Ojcze Henryku dziękujemy za Twoją przyjaźń, wsparcie duszpasterskie, materialne i organizacyjne.

 

Ojciec Henryk na placu przy klasztorze oblackim w Katowicach – poświęcenie busa stowarzyszenia (zdj. SPES)

Zobacz: [#13DniRadości: „Na obozie, jako zakonnik, byłem przede wszystkim asystentem Seweryna i Tomka” – świadectwo oblata z wakacyjnego obozu z niepełnosprawnymi intelektualnie]

 

Stowarzyszenie SPES – pozarządowa organizacja charytatywna, posiada status Organizacji Katolickiej oraz Organizacji Pożytku Publicznego (OPP), działa od 1986 roku. Prowadzi różne placówki i programy, oferując kompleksowe wsparcie dla osób niepełnosprawnych intelektualnie oraz osób, które z powodu poważnej choroby, podeszłego wieku, pozbawienia środków do życia czy innych krytycznych wydarzeń, znalazły się w szczególnie trudnej sytuacji życiowej. Rocznie obejmuje pomocą blisko 700 osób.

(pg/spes.org.pl)