„Modele misyjne i areopagi współczesnego zaangażowania misyjnego” to tytuł sympozjum naukowego, które odbędzie się w dniach 22- 24 czerwca na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Sympozjum będzie w formie online, organizowane jest przez Komisję Episkopatu Polski ds. Misji, Katedrę Misjologii UKSW w Warszawie oraz Stowarzyszenie Misjologów Polskich.

Chcemy poprzez sympozjum przygotować się do V Krajowego Kongresu Misyjnego, który planujemy w przyszłym roku. Zapraszamy do udziału w nim środowiska misyjne w Polsce, zwłaszcza osoby zaangażowane w animację i formację misyjną wiernych – mówi bp Jerzy Mazur SVD, przewodniczący Komisji Misyjnej KEP i organizator sympozjum online.

Rzeczywistość misyjna zmienia się szybko wraz z globalnymi zmianami w świecie. Misjonarze stają wobec nowych wyzwań, są niejako zmuszeni do poszukiwania nowych dróg i sposobów ewangelizacji. Ulega również zmianie spojrzenie na misje w samym Kościele. Dochodzą do głosu nowe pytania o paradygmaty i inkulturację misyjną; o to, co misje wnoszą w życie Kościoła powszechnego.

Idąc za wskazaniem papieża Franciszka, podczas sympozjum udamy się „na peryferie misyjne”, by je lepiej poznawać. Oddamy głos misjonarkom i misjonarzom ze wszystkich kontynentów. Wsłuchamy się w ich doświadczenia i wiedzę, świadectwa z ich pracy na misjach oraz potrzeby – dodaje bp Jerzy Mazur.

Uczestnicy sympozjum będą szukać odpowiedzi na pytania: Jak zmieniają się modele misji? Jakie są najważniejsze pola ewangelizacji? Jak te modele i pola postrzegają misjonarze na poszczególnych kontynentach?

Organizatorzy sympozjum liczą na to, że przybliży ich ono do współczesnych realiów misyjnych i zmobilizuje do adekwatnej odpowiedzi na potrzeby misyjne. Sympozjum potrwa trzy dni. Wśród prelegentów, prezentujących nowe realia misyjne na wszystkich kontynentach znajdą się m.in. bp Jan Piotrowski, abp Tadeusz Wojda SAC, a także ks. prof. Tomasz Szyszka SVD, o. dr Ryszard Szmydki OMI, ks. dr Maciej Będziński, o. prof. Wojciech Kluj OMI oraz o. prof. Jarosław Różański OMI. W sympozjum będzie można uczestniczyć po zalogowaniu się. Transmisja będzie dostępna na Platformie Zoom oraz na YouTube. Na 24 godziny przed rozpoczęciem sympozjum będzie można pobrać link do logowania się na stronie Komisji Episkopatu Polski ds. Misji: www.misje.pl

(KAI)