Bp W. Krótki OMI w Markowicach: “My wszyscy tęsknimy za wami, a jesteśmy na całym świecie”

This is a custom heading element.

13 czerwca 2021

Podczas drugiego dnia uroczystości jubileuszowych w Markowicach uroczystej sumie na ołtarzu polowym przewodniczył bp Wiesław Krótki OMI – ordynariusz diecezji Churchill-Hudson Bay w Kanadzie, a jednocześnie absolwent Niższego Seminarium Duchownego. Mszę świętą koncelebrowali misjonarze oblaci na czele z prowincjałem – o. Pawłem Zającem OMI oraz prezbiterzy zakonni i diecezjalni wraz z proboszczem miejscowej parafii ks. Rafałem Białkiem. W Eucharystii uczestniczyli absolwenci oblackiego junioratu oraz miejscowa wspólnota parafialna.

Dziękujemy Ci Boże za to, że możemy chwalić Ciebie za sto lat nowicjatu tutaj w Markowicach, wspaniałego czasu dla setek, setek młodych chłopców, którzy doszli do kapłaństwa, stali się rodziną oblacką i tutaj uczyli się wielu rzeczy – wyjaśniał powód jubileuszu biskup Krótki – My, którzy tutaj jesteśmy zgromadzeni wokół ołtarza mamy niesamowite wspomnienia. (…) My wszyscy tęsknimy za wami, a jesteśmy na całym świecie – właśnie tutaj z Markowic, po tej szkole, a przyjechaliśmy z całej Polski. To jest niesamowite jak rodzina, która nie jest rodziną od tego samego ojca, tej samej matki, staje się wielka, staje się mocna, Bogiem mocna, Duchem i niesie w świat to, co nauczyła się także od was. Myśmy tutaj uczyli się od was miłości, zrozumienia i przebaczenia. Byliście fantastycznymi świadkami tego, co my dzisiaj w życiu robimy. To, że kochani ojcowie na parafiach służą ludziom, oddają czas, poświęcenie, wszystkie swoje dary, to szlifowało się tutaj – w kuźni Bożej, w tej kuźni kujawskiej – kontynuował kaznodzieja.

Biskup Wiesław nawiązywał do wspomnień, jakie wyniósł z Markowic. Także tych momentów, które kształtowały jego obecną posługę.

W pierwszej czy drugiej klasie mówili, że jest profil. Zdjęcie musisz z dobrej strony sobie zrobić, żeby ten profil był dobry. Podobno miałem jedną stronę dobrą, a drugą niedobrą. Więc w kościółku w niedzielę trzeba było jakoś się ustawić, żeby ludzie widzieli dobry profil. Ja zawsze siedziałem w stallach, z waszej strony – wiernych, po prawej stronie, przy Matce Bożej, jak najbliżej Matki Bożej, żeby Ona pracowała nad tym profilem nieładnym. Ale myśląc o tym moim życiu, zapomniałem, że naprzeciw święta Teresa od Dzieciątka Jezus spoglądała i mówiła: “Ty osiołku”. No bo tak chyba było. A jak zostałem biskupem, wcześniej też jako misjonarz, zawsze modlitwa wśród Eskimosów kończy się: “Święta Teresko od Dzieciątka Jezus, módl się za nami”. Okazało się, że patronką diecezji jest święta Tereska od Dzieciątka Jezus. Ona już tutaj przez cztery lata pracowała i szlifowała mój uparty charakter – wspominał z humorem biskup Krótki.

Bóg tak pracował nad nami tutaj, żeby z nas wyrósł materiał, który będzie niósł Chrystusa do ludzi, do drugiego człowieka. I myślę, że każdy z nas, który stąd pochodzi – czy ma wspaniałą rodzinę, czy ma cudowną żonę, czy ma dzieci, czy ich nie ma – te działa Bożej pracy, w Bożym warsztacie tutaj na Kujawach, przyniosły owoce. I my staliśmy się Bożym narzędziem, narzędziem Ewangelii i głosimy dzisiaj Ewangelię w całym świecie.

Posłuchaj całego kazania bp. Wiesława Krótkiego OMI:

Po zakończonej liturgii można było nabyć książkę wydaną z okazji uroczystości jubileuszowych. Wielu absolwentów skorzystało z okazji, aby po latach spotkać się ze swoimi rówieśnikami, wspominając czasy nauki w Niższym Seminarium Duchownym.

Popołudniu miał miejsce panel historyczny, w którym o. Wojciech Popielewski OMI oraz o. Bogusław Harla OMI odkrywali nieznane karty z dziejów markowickiej wspólnoty. Spotkanie ubogacone było występem zespołu kleryckiego “Gitary Niepokalanej” oraz byłych juniorów.

(pg/zdj. K. Jamrozy OMI)