Bp Gurda: Wyniesienie Maryi było następstwem otwarcia Jej serca na Boski świat

This is a custom heading element.

15 sierpnia 2021

Msza wigilii uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny rozpoczęła się od procesji z kopią cudownego obrazu Matki Bożej Kodeńskiej z bazyliki na ołtarz polowy. Procesję poprowadziła Podlaska Konna Pielgrzymka w Hołdzie Kawalerii Rzeczypospolitej. Procesji i Eucharystii przewodniczył biskup Kazimierz Gurda – ordynariusz siedlecki. Przed rozpoczęciem liturgii przedstawiciel miejscowej wspólnoty parafialnej powitał pasterza Kościoła siedleckiego. Słowo powitania skierował również ordynariusz Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej – o. Paweł Zając OMI.

Na wieczorną Mszę przybyły liczne piesze pielgrzymki, m.in. z: Tucznej (100 osób), Sławatycz (160 osób), Piszczaca (234 osoby), Horbowa (89 osób), Terespola (300 osób), Małaszewicz, Międzyrzeca Podlaskiego, Białej Podlaskiej i Kopytowa (100 osób), Łomaz, Ortela Królewskiego i Kościeniewicz (150 osób), dekanatu wisznickiego (220 osób).

W kazaniu pasterz Kościoła siedleckiego mówił:

W Maryi, według tego, co zapisał święty Paweł, to co zniszczalne przyoblekło się w niezniszczalność, a to co śmiertelne przyodziało się w nieśmiertelność. Dokonane to zostało przez Jezusa, który przemienił ciało swojej matki z ciała ziemskiego w ciało, jakie On miał po zmartwychwstaniu. I zabrał Ją do nieba. Oto do jakiej chwały zostaje wezwany człowiek, aby w niej uczestniczyć. Maryja jako pierwsza z ciałem i duszą od swojego wniebowzięcia uczestniczy w chwale Boga. Postawiona zostaje na czele aniołów, archaniołów, świętych i błogosławionych. W Litanii Loretańskiej zostaje nazwana ich królową. Wyniesienie Maryi do chwały nieba było następstwem Jej decyzji o współpracy z Bogiem, z Jego łaską, było następstwem otwarcia swojego serca na Boski świat.

Rozpoczynająca się dzisiaj uroczystość Wniebowzięcia Maryi jest wskazaniem drogi, którą każdy – kto w Jezusa wierzy – będzie mógł przebyć. Jest to droga, którą Maryja przebyła, a więc droga z ziemi do nieba. Ona tam weszła przez tajemnicę wniebowzięcia, my przez tajemnicę śmierci i zmartwychwstania na końców czasów, gdy otrzymamy ciało podobne do ciała Maryi w Jej tajemnicy wniebowzięcia. Jako uczniowie Jezusa jesteśmy wezwani do bycia razem z Bogiem przez całą wieczność, jesteśmy wezwani do przebywania razem z Maryją, ze świętymi i błogosławionymi w niebie. Abyśmy mogli ten cel naszego życia osiągnąć, winniśmy przejść drogę podobną do Jej drogi – przypominał biskup Gurda.

Biskup Kościoła siedleckiego podkreślił, że na wzór Maryi mamy też być nosicielami Boga.

Staje się to realne przez życie sakramentalne, a szczególnie przez przyjmowanie Jezusa w sakramencie komunii świętej. W tym sakramencie Jezus – Boży Syn pod postaciami chleba i wina zamieszkuje w nas, w naszych sercach – podkreślał hierarcha – Jezus wychodzi na przeciw naszemu pragnieniu życia, życia, które się nie kończy. Komunia święta jest nadzieją naszego zmartwychwstania do życia w wiecznym szczęściu. Trzeba nam więc na nowo o tym sakramencie w naszym życiu pomyśleć. Trzeba pomyśleć o naszym uczestnictwie we Mszy świętej, zarówno niedzielnej, jak i w ciągu tygodnia. Pomyślmy także o adoracji Najświętszego Sakramentu w naszych kościołach – tej wspólnotowej, jak i indywidualnej. Trzeba by o ważności tego sakramentu i jego doniosłości w życiu wierzących pomyśleli rodzice, których dzieci rozpoczną lub są już w trakcie przygotowania do przyjęcia pierwszej komunii świętej.

Posłuchaj całego kazania bp. Kazimierza Gurdy:

Przed błogosławieństwem na zakończenie liturgii biskup Kazimierz Gurda nałożył krzyż misyjny na pierś br. Rafała Dąbkowskiego OMI, który wraz z grupą pierwszych misjonarzy oblatów będzie tworzył misję w Ghanie.

Zobacz: [Oblaccy pionierzy misji w Ghanie. Wśród nich Polak]

(pg)