Na Świętym Krzyżu będą modlić się za powstańców styczniowych

Upamiętnienie 159. rocznicy zwycięskiej bitwy z Moskalami.

10 lutego 2022

W niedzielę 13 lutego w najstarszym polskim sanktuarium narodowym na Świętym Krzyżu odbędą się modlitwy za uczestników zbrojnych zrywów narodowych. W sposób szczególny upamiętniona będzie 159. rocznica zwycięskiej bitwy z wojskami carskimi, która miała miejsce na Świętym Krzyżu 12 lutego 1863 roku. Powstańcy pod dowództwem pułkownika Mariana Langiewicza schronili się wtedy w pobenedyktyńskim klasztorze i pokonali liczniejszą grupę żołnierzy okupanta.

Powstanie styczniowe na Świętym Krzyżu. Obraz Stanisława Praussa w świętokrzyskim klasztorze (zdj. K. Jamrozy OMI)

To były momenty, kiedy przez Święty Krzyż przechodziły różne działania wojenne i między innymi właśnie powstanie styczniowe. O prowadzonych tu walkach przypomina tablica pamiątkowa, ślady bitwy są także na bramie wschodniej, gdzie widać wyraźne ślady po kulach. Przypominają o nich także dwa obrazy Stanisława Praussa – wyjaśnia o. Krzysztof Czepirski OMI, rektor bazyliki na Świętym Krzyżu – Zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby razem z nami modlić się i wspominać wydarzenia związane z Powstaniem Styczniowym, w najbliższą niedzielę na Święty Krzyż.

Powstanie styczniowe na Świętym Krzyżu. Obraz Stanisława Praussa w świętokrzyskim klasztorze (zdj. K. Jamrozy OMI)

Uroczystości rocznicowe rozpoczną się o godzinie 11.15 od złożenia kwiatów pod pamiątkową tablicą na zachodnim skrzydle klasztoru (obecnie siedziba Muzeum Świętokrzyskiego Parku Narodowego). O 11.30 w bazylice świętokrzyskiej rozpocznie się Eucharystia w intencji uczestników polskich zrywów narodowych. Na krużgankach klasztornych zostanie zaprezentowana żywa wystawa „1863-64 Gloria Victis” – grupy rekonstrukcyjne pokażą, jak wyglądał obóz powstańczy oraz czym walczono. W programie będzie również prelekcja prof. Urszuli Oettingen z Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego w Kielcach na temat powstania styczniowego oraz projekcja filmu „Marian Langiewicz – bohater przegranej sprawy”.

(pg/Radio Kielce/zdj. OMI Święty Krzyż)