List generała z okazji rocznicy zatwierdzenia oblackich Konstytucji i Reguł
Pielgrzymi nadziei w komunii.
PIELGRZYMI NADZIEI W KOMUNII
List Superiora Generalnego z okazji papieskiego zatwierdzenia Konstytucji i Reguł
Drodzy Bracia Oblaci oraz wszystkie nasze siostry i bracia zaangażowani w życie charyzmatem oblackim,
Z wielką radością i wdzięcznością jako Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej obchodzimy 196. rocznicę papieskiego zatwierdzenia naszych Konstytucji i Reguł! Obyśmy podzielali głębokie przekonanie Eugeniusza de Mazenoda, że to zatwierdzenie było dziełem Bożej Opatrzności! Święty Eugeniusz zwrócił uwagę na ten punkt w liście do Oblatów we Francji z 18 lutego 1826 roku. W tym przepełnionym wdzięcznością za interwencję Boga liście przyznaje:
Choć w pewnym sensie przez naszą słabość i naszą małą liczbę jesteśmy karłami, to jednak istniejemy w Kościele tak samo jak najsławniejsze zgromadzenia, jak najbardziej święte stowarzyszenia (List do ojca Tempiera z 18 lutego 1826 roku, Pisma oblackie, t. VII, nr 226).
Z głęboką wiarą Eugeniusz dostrzegł i uwierzył w ewangeliczny paradoks: Bóg wybrał, to co zdawało się być słabe i nieznaczące do wielkiej misji ewangelizowania ubogich.
Tę rocznicę obchodzimy w kontekście trwającej pandemii, która dotyka świat, zwłaszcza ubogich, powodując wiele niepokoju, frustracji i marginalizacji. Ta sytuacja wymaga elastyczności, aby zaakceptować i dostosować się do zmian w naszym stylu życia i posługi, które zostały narzucone przez niezależne od nas warunki. Jesteśmy świadkami narastających podziałów w wielu społeczeństwach i w Kościele. Skandal związany z nadużyciami w Kościele wciąż odbija się szerokim echem w mediach. Świat dotyka masowa migracja, napędzana przez prześladowania religijne, wojny, niesprawiedliwość gospodarczą i zmiany klimatyczne. W tym kontekście uznajemy potrzebę kultywowania cierpliwości, duchowości, samodyscypliny i kreatywności. Kryzys wzywa nas do nawrócenia i stawia nas wobec wyzwania, abyśmy byli mocno zakorzenieni w Bogu i we wspólnocie.
W tym niepewnym scenariuszu przygotowujemy się do naszej 37 Kapituły Generalnej, która, miejmy nadzieję, odbędzie się we wrześniu tutaj, we Włoszech. Pod koniec stycznia do Rzymu przybył komisarz kapitulny ojciec Tom Ovalle i wraz z Komisją Przedkapitulną nadzoruje przygotowania. Materiały animacyjne wkrótce będą dostępne dla Zgromadzenia. Jak już wiecie, temat Kapituły brzmi: Pielgrzymi nadziei w komunii. Jest to odważny temat, biorąc pod uwagę kontekst, w którym żyjemy. Każde słowo w tym zdaniu otwiera na wiele znaczących biblijnych i eklezjalnych obrazów, a także przywołuje historie, które docierają do nas z mądrości i kultury ludowej. Temat ten dostarczy nam wielu punktów wyjścia do dzielenia się wiarą i do animacji podczas przygotowań do Kapituły.
Moi bracia i siostry, proszę, aby przygotowanie 37. Kapituły generalnej, w najbliższych miesiącach stało się ważnym wymiarem życia waszej jurysdykcji. Kapituła Generalna jest najwyższą władzą Zgromadzenia i uprzywilejowanym czasem wspólnotowej refleksji i nawrócenia. Prosimy o wykorzystanie modlitwy kapitulnej, logo i materiałów animacyjnych, aby wzbudzić zainteresowanie i zaangażowanie w przygotowanie Kapituły. We wszystkich waszych spotkaniach, czy to na poziomie wspólnoty lokalnej, dystryktu czy jurysdykcji, znajdźcie czas na modlitwę i refleksję nad tematem Kapituły, na opowiadanie historii o pielgrzymce, nadziei i komunii, na dzielenie się sprawami misji i życia konsekrowanego.
Modlitwa przed 37. Kapitułą Generalną – tekst i wersja do druku
Kapituła, podobnie jak proces synodalny, do którego wzywa Kościół papież Franciszek, jest czasem wspólnotowego rozeznawania i odczytywania znaków czasu, aby dzisiaj usłyszeć wezwanie Pana. Zaproście świeckich współpracowników, młodych oblatów w formacji i grupy młodych oblatów zaangażowanych w misję wśród młodzieży i wysłuchajcie ich uwag. Poświęćcie czas na wysłuchanie mądrości i punktu widzenia najstarszych członków Zgromadzenia. Co mówią nam te różne grupy? Jaki kierunek wskazują nam jako misjonarzom? Jakie wyzwania stawiają przed nami? W tym klimacie słuchania, członkowie Kapituły dokonają misyjnych wyborów dotyczących ewangelizacji ubogich i z ubogimi, w teraźniejszości i na przyszłość Zgromadzenia.
W tym roku obchodzimy 196. rocznicę zatwierdzenia Konstytucji i Reguł. Już tylko cztery lata dzielą nas od 200. lecia istnienia zgromadzenia na prawie papieskim w Kościele. Zacznijmy przygotowywać się do tej rocznicy biorąc do ręki nasze Konstytucje i Reguły, konfrontując nasze życie z zobowiązaniem, jakie podjęliśmy, by ją zachowywać. Nasza misja przyniesie obfite, dobre owoce dla Królestwa tylko wtedy, gdy będziemy wiernie żyć i pogłębiać rady ewangeliczne, do których się zobowiązaliśmy, aby żyć w wierze i w apostolskiej wspólnocie. Eugeniusz w rękopisie swojej Przedmowy z 1825 roku napisał:
Nie wystarczy jednak, że będą przejęci wielkością posługi, do której zostali wezwani. Przykład świętych i rozum wystarczająco dowodzą, że do tego, aby zapewnić powodzenie tak świętemu przedsięwzięciu i utrzymać ład w społeczności, jest rzeczą nieodzowną ustalenie pewnych norm postępowania, które by łączyły wszystkich jej członków w działaniu jednolitym i wspólnym duchu. To właśnie stanowi siłę organizmów, podtrzymuje w nich żarliwość i zapewnia im trwałość.
Kapłani ci zatem, poświęcając się wszelkim zbożnym dziełom, do jakich może natchnąć miłość kapłańska – a przede wszystkim głoszeniu misji świętych, które stanowi główny cel ich zjednoczenia się – postanawiają poddać się Regule i Konstytucjom, które według jednomyślnego uznania są właściwe dla zapewnienia im korzyści, jakie przez złączenie się w stowarzyszenie zamierzają osiągnąć dla własnego uświęcenia i zbawienia dusz (Przedmowa do Konstytucji i Reguł).
Nasza wierność Konstytucjom i Regułom zapewnia owocność naszego misjonarskiego życia. Modlimy się za siebie nawzajem, aby wiernie żyć tym cennym charyzmatem, darem serca świętego Eugeniusza, który z pasją kochał Chrystusa Jezusa, Kościół i ubogich. Jestem pewien, że Najświętsza Maryja Panna uśmiecha się do nas, pomagając nam w naszym nawróceniu, abyśmy pełniej żyli naszym misyjnym charyzmatem. Wszystkim życzę dobrego święta.
Ojciec Louis Lougen OMI
Superior Generalny
Komentarz do Ewangelii dnia
23 listopada 2024
Oblaci: z pasji do muzyki
22 listopada 2024
Z listów św. Eugeniusza
22 listopada 2024
Komentarz do Ewangelii dnia
22 listopada 2024
Olimpiada Znajomości Afryki: szansa na poznanie kontynentu
21 listopada 2024
Madagaskar: Prowincjał w Mahanoro
21 listopada 2024
Z listów św. Eugeniusza
21 listopada 2024