„Zwycięstwo nadejdzie, gdy się modlimy i dzielimy ze sobą, a nie przeklinamy”
Paweł Wyszkowski OMI o biblijnych analogiach...
W nawiązaniu do obecnej sytuacji, proboszcz kijowskiej parafii przytoczył dwie analogie z Pisma Świętego.
Kiedy oczekujemy na zakończenie wojny tak szybko, jak to tylko możliwe i pytamy Boga: „Kiedy to wszystko się skończy?”, przychodzą mi na myśl dwie biblijne analogie.
Poruszający apel kleryków z Ukrainy do Polaków…
Sarepta Sydońska
Wielu Ukraińców dzieli się tym, co mają, choć posiadają coraz mniej.
Dzisiaj parafianie napisali do mnie, że w sklepach jest dużo pustych półek. Ale co ciekawe, kiedy obrońcy Ukrainy przychodzą na targi, ludzie zaczynają dzielić się z nimi tym, co kupili, ktoś kupił czekoladę lub inne produkty. Dzielą się z nimi, ponieważ oni nas bronią!
Ukraina jest dzisiaj jak Sarepta Sydońska. Biblijna opowieść dotyczy proroka Eliasza, który przychodzi do pewnej wdowy w Sarepcie Sydońskiej. Trwa okres suszy i głodu. Prorok prosi o jedzenie, ale kobieta oponuje, ponieważ pozostała jej zaledwie garść mąki. Prorok rzucił jej: „Bo tak mówi Pan, Bóg Izraela: Dzban mąki nie wyczerpie się i baryłka oliwy nie opróżni się” (1 Krl 17,14). Aż skończy się czas suszy. Ojciec Wyszkowski podkreśla, że na Ukrainę wciąż dociera pomoc, m.in. z Polski, Włoch…
Ból się nie skończy, jeśli się nie podzielisz – dodaje.
Ludzie, którzy posiadają niewiele wciąż pytają się, jak jeszcze mogą pomóc. Misjonarze oblaci są na miejscu, wspierają, podnoszą na duchu, modlą się…
Kijów: “Jako oblaci do końca pozostajemy z ludźmi i z Jezusem”
Mojżesz i Amalekici
Drugi obraz: Mojżesz podczas bitwy Izraelitów z Amalekitami. Kiedy Mojżesz trzymał ręce w modlitwie, Jozue wygrywał z armią wroga. Gdy tylko opuścił zmęczone ręce, jego przeciwnicy natychmiast przejmowali inicjatywę!
Ufność Mojżesza w Bożą pomoc i nieustanna modlitwa dała Izraelitom zwycięstwo. Scena ta pokazuje siłę i potrzebę modlitwy.
Kleryk Norbert Jabłko OMI: “Oblaci nie uciekają”
Zmów „dziesiątkę” z oblatami. Modlitwa wspólnot zakonnych w Polsce [wideo]
Zakonnik nawiązuje jednocześnie do debaty publicznej na temat wojny w Ukrainie. Pada wiele ciężkich słów, są one wyrazem oburzenia, niekiedy bezradności.
Za dużo nieprzyzwoitego języka: w wiadomościach, telewizji, a nawet na ustach naszych dzieci! Warto zrobić coś przeciwnego! Wierzymy, że Bóg rządzi przeznaczeniem świata i przeznaczeniem ludzkości, a my wciąż musimy pamiętać Mojżesza – skomentował ojciec Wyszkowski.
(pg/http://radiomaria.org.ua)
Z listów św. Eugeniusza
22 listopada 2024
Komentarz do Ewangelii dnia
22 listopada 2024
Olimpiada Znajomości Afryki: szansa na poznanie kontynentu
21 listopada 2024
Madagaskar: Prowincjał w Mahanoro
21 listopada 2024
Z listów św. Eugeniusza
21 listopada 2024
Komentarz do Ewangelii dnia
21 listopada 2024