Gdańsk: O rocznicy tragedii w kościele św. Józefa

Dokładnie 77. lat temu Armia Czerwona wkroczyła do Gdańska dewastując klasztor i kościół świętego Józefa

27 marca 2022

W tym czasie przed sowietami schroniło się tutaj około stu mieszkańców Gdańska. Kościół odbudowano po kilkudziesięciu latach, ale pamięć o tragedii, która spotkała ówczesnych mieszkańców Gdańska trwa do dziś – informuje TVP3 Gdańsk.

Żołnierze Armii Czerwonej przebywający w „wyzwolonym”, a tak naprawdę zdobytym Gdańsku, byli sprawcami wielu tragedii, największą z nich była dewastacja i podpalenie kościoła świętego Józefa w Gdańsku.

Przestraszone kobiety, dzieci, starcy schronili się w świątyni i na plebanii (…). Nad ranem nastała przygniatająca cisza, bez strzałów, warkotu pojazdów. Ostrożnie wyszliśmy schodami do góry, gdy nagle usłyszeliśmy ciężkie kroki. Pierwszy sowiecki żołnierz stanął przed nami gotowy do oddania strzału. Drugi podszedł do nas i zabrał nam zegarki – to fragmenty relacji księdza Georga Kleina, ówczesnego wikariusza kościoła.

Zobacz materiał TVP3 Gdańsk:

Rabunki i gwałty

Rosjanie zaczęli rabować dotychczas nienaruszone plebanię i kościół. Szybko wychodzili z łupami, torując drogę następnym. W ruch poszły butelki z samogonem.

Byliśmy jak sparaliżowani i wycofaliśmy się do na wpół zdewastowanego pokoju plebanii. Za nami wszedł jeden z żołnierzy i grożąc nam, wygonił z pomieszczenia. Zmusił do pozostania 18-letnią dziewczynę. Po jakimś czasie zjawiła się i ona na zewnątrz: zrozpaczona, zapłakana, rozczochrana i oniemiała. Stało się – pisał ks. Klein.

Życie straciło wtedy ponad sto osób szukających schronienia w świątyni.

W 77. rocznicę pożaru i tragicznej śmierci ponad stu ofiar, pamiętano podczas modlitwy. Szczątki ofiar pożaru w 1945 roku znajdują się w podziemiach kaplicy.

Gdańsk: Rekonsekracja kościoła św. Józefa oraz inauguracja Oblackiego Centrum Edukacji i Kultury

Odbudowa XVI-wiecznego kościoła świętego Józefa trwała latami. Zniszczenia kościoła w wyniku wojny oszacowano na około osiemdziesiąt procent. Przebywający już na terenie powojennego Gdańska misjonarze oblaci zajęli się odbudową zniszczonej w wyniku pożaru świątyni. Remont i rozbudowa trwają do dzisiaj. W 2019 roku otwarto tutaj Oblackie Centrum Edukacji i Kultury.

(tvp.info)