Madagaskar: Zbliża się konsekracja kościoła i otwarcie szkoły w oblackiej misji
To dar archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej.
11 września 2022 r. w Misokitsy na Madagaskarze odbędzie się uroczystość konsekracji kościoła pod wezwaniem Matki Kościoła i otwarcie szkoły, które są darem Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej za 50. lecie jej istnienia. Budowa rozpoczęła się wmurowaniem kamienia węgielnego pochodzącego z fundamentów kaplicy mariackiej szczecińskiej Bazyliki Archikatedralnej pw. św. Jakuba – 1 grudnia 2019 r.
Madagaskar: Uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod kościół – dar Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej
Wmurowania kamienia dokonał w imieniu księdza arcybiskupa Andrzeja Dzięgi – Metropolity Szczecińsko-Kamieńskiego, dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych Archidiecezji – ks. kan. dr Paweł Płaczek, w obecności przedstawiciela Kapituły Katedralnej ks. prałata Romana Garbicza, przedstawicieli szczecińskich mediów oraz lokalnej społeczności z ich misjonarzem o. Markiem Ochlakiem OMI.
Na frontowej ścianie świątyni zostały namalowane herby: Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej, ks. abp. Andrzeja Dzięgi i bp. Marii Fabiana Raharilamboniaina OCD – ordynariusza diecezji, na terenie której znajduje się Misokitsy.
We wnętrzu, w prezbiterium króluje obraz Matki Bożej Częstochowskiej oraz portrety świętych: Jana Pawła II i s. Faustyny. W kościele namalowano także obrazy św. o. Bejzyma, św. Ottona z Bambergu – ewangelizatora Pomorza Zachodniego oraz stacje Drogi Krzyżowej.
Przeczytał w gazecie o misji na Madagaskarze. Namalował obraz
Budowa szkoły w Misokitsy na Madagaskarze również została zakończona. Jest to drugi, po budynku kościoła, dar Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej dla diecezji Murondawa. Budynek szkolny składa się z dwóch klas i będzie służył miejscowym dzieciom i lokalnej społeczności. Szkołę wyposażono w nowe drewniane ławki i krzesła. Dach szkoły koloru zielonego i kolor ścian nawiązują do kolorystyki świątyni, która stoi tuż obok.
Kościół i szkoła, jako nasze szczecińskie wotum za 50-lecie istnienia Archidiecezji, powstało dla kościoła misyjnego w Afryce w tak krótkim czasie – dla mnie osobiście to wyjątkowy i ważny znak. Szczecin ma swoją „Ambasadę Serca” na Madagaskarze. Stworzyliśmy duchowy most oddalonych od siebie Kościołów, ale przecież tu nie o kilometry chodzi, tylko o solidarność, wzajemną modlitwę i wsparcie. Misje są przecież kwestią wiary. Uczyniliśmy to dla Chrystusa – mówił dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej, ks. kan. dr Paweł Płaczek.
Można dziś śmiało powiedzieć, że misyjny projekt Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej dla Madagaskaru został zakończony – Dar serca – kościół i szkoła już służy dla Kościoła misyjnego w diecezji Murondawa.
Konsekracja kościoła i otwarcie szkoły pod przewodnictwem ks. arcybiskupa Andrzeja Dzięgi oraz Przewodniczącego Episkopatu Malgaskiego była planowana w połowie października 2020 r. Z przyczyn panującej na świecie epidemii, data ta została przesunięta na 11 września 2022 roku.
(ks. Paweł Płaczek/RadioMaryja.pl)
Komentarz do Ewangelii dnia
23 listopada 2024
Oblaci: z pasji do muzyki
22 listopada 2024
Z listów św. Eugeniusza
22 listopada 2024
Komentarz do Ewangelii dnia
22 listopada 2024
Olimpiada Znajomości Afryki: szansa na poznanie kontynentu
21 listopada 2024
Madagaskar: Prowincjał w Mahanoro
21 listopada 2024
Z listów św. Eugeniusza
21 listopada 2024