Misokitsy: Konsekracja kościoła i szkoły na Madagaskarze

To dar archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej.

20 września 2022

W niedzielę 11 września 2022 roku bp Marie Fabien Raharilamboniaina OCD, ordynariusz diecezji Morondava, dokonał konsekracji świątyni i poświęcił szkołę w oblackiej misji w Misokitsy. To dar archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej z okazji jubileuszu 50-lecia polskiej metropolii kościelnej. W uroczystościach wziął udział o. Marek Ochlak OMI – dyrektor Prokury Misyjnej oraz ks. Paweł Płaczek – dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej i specjalny wysłannik abp. Andrzeja Dzięgi. Hierarcha z Polski skierował specjalny list do biskupa diecezji Morondava na Madagaskarze.

Wasza Ekscelencjo,

Drogi Bracie Marie Fabien, Apostole Kościoła Murondawa.

Jednoczę się z Wami w Dniu pięknej Uroczystości Konsekracji Świątyni. To historyczne wydarzenie, którego owoce będą trwały w Waszych sercach, w Waszej Ziemi, na wiele pokoleń, na całe wieki. Pozdrawiam Was wszystkich z Polski, z Ojczyzny Świętego Papieża Jana Pawła II. Modlę się dzisiaj razem z Wami i dziękuję Bogu za Was, a dla nowej świątyni i dla wiernych, którzy się w niej modlą proszę o obfitość Bożego błogosławieństwa.

(…) Archidiecezja Szczecińsko-Kamieńska ma długą, ale trudną historię. Pierwsze biskupstwo na naszych ziemiach powstało w roku 1000. Jednak struktury kościelne wtedy nie przetrwały.  Misja biskupa Ottona z Bambergu w roku 1124 przywróciła jednak struktury parafii i pozwoliła na powstanie biskupstwa w Wolinie, po kilku latach przeniesionego do Kamienia. To była bardzo stabilna i dynamiczna diecezja. Jednak w XVI wieku wszystkie struktury zostały zdominowane przez protestantów. Nieliczni katolicy w wieku XIX zaczęli budować pierwsze świątynie dla swoich wspólnot. To trwało do końca drugiej wielkiej wojny światowej. Po wojnie nasza ziemia przeżyła wielkie migracje ludności, oraz powrót silnych katolickich struktur kościelnych. W roku 1972 przywrócona została także Diecezja Szczecińsko-Kamieńska. W obecnym roku przeżywamy Jubileusz 50. lecia jej przywrócenia. Od trzydziestu lat jest to archidiecezja.

Wielkim pragnieniem naszego serca było to, by ten święty czas Jubileuszu był dla nas nie tylko okazją do radości i modlitwy, ale także stał się okazją do okazania zewnętrznego znaku, który będzie inspiracją do otwarcia misyjnego dla następnych pokoleń. Misje, jak mówił papież Franciszek są kwestią wiary i wszystko co czynimy dla misji to czynimy dla Jezusa Chrystusa. Dlatego postanowiliśmy, by znakiem naszego Jubileuszu była nowa świątynia i szkoła w Misokitsy na terenie Twojej, Drogi Bracie, diecezji. Niech to będzie Dar – Votum  naszej Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej dla Kościoła na Madagaskarze.

Wmurowanie kamienia węgielnego nastąpiło 1 grudnia 2019 roku. Kamień został wydobyty z fundamentów katedry szczecińskiej, jako symboliczny znak jedności między dwoma wspólnotami.

Madagaskar: Wioska na końcu świata

 

Uroczystości rozpoczęły się tradycyjnym powitaniem. Goście zostali przewiezieni w powozach zaprzęgniętych w byki. Podczas Eucharystii pod przewodnictwem biskupa Kościoła Morondava nastąpiła konsekracja świątyni a młodzież przyjęła sakrament dojrzałości chrześcijańskiej. Po Mszy świętej poświęcono nową szkołę.

Przeczytał w gazecie o misji na Madagaskarze. Namalował obraz

Oblaci na Madagaskarze na początku roku 2010 szukali nowej placówki misyjnej w diecezji, w której jeszcze ich nie było. Było kilka propozycji od biskupów z Ambatondrazaka, Antsiranany, Port-Berger i Morondawy. Kierując się charyzmatem św. Eugeniusza wybrano diecezję Morondawa, która jest uboga i ciągle potrzebuje misjonarzy. Oblaci rozpoczęli tutaj pracę 25 listopada 2012 roku.

(pg/zdj. M. Ochlak OMI)