Katowice: Stały diakon we Wspólnocie Dobrego Pasterza?

Członek wspólnoty przeżył obrzęd "admissio".

20 lutego 2023

Krzysztof Derewecki – mediator rodzinny, terapeuta uzależnień i członek Wspólnoty Dobrego Pasterza, rozpoczął formację do przyjęcia diakonatu stałego. Kanonicznemu obrzędowi „admissio” przewodniczył biskup koadiutor archidiecezji katowickiej – abp Adrian Galbas.

Mamy przyjemność podzielić się z Wami radością przeżywania dzisiaj obrzędu przyjęcia do kandydatury diakonatu naszego Krzysztofa ze Wspólnoty wraz z dziesięcioma kandydatami z różnych parafii Metropolii – napisała na swoim profilu Wspólnota Dobrego Pasterza. – Pełni dumy i radości uczestniczyliśmy w Eucharystii, której przewodniczył abp Adrian Galbas SAC a sam Krzysztof przeżył ten czas tak intensywnie, że gdyby miał podzielić się z nami swoimi odczuciami, to chyba nie wiedziałby od czego zacząć. I nas to nie dziwi!

Zobacz, co Krzysztof Derewecki mówi o Wspólnocie Dobrego Pasterza [WIDEO]

Diakonat jest pierwszym stopniem święceń kapłańskich. Dzieli się na diakonat, który przyjmują kandydaci do prezbiteratu oraz diakonat stały. W tym drugim przypadku święcenia przyjmują mężczyźni – żonaci, celibatariusze i wdowcy, którzy wypełniają we wspólnocie Kościoła określone zadania oraz sprawują część sakramentów. Diakoni głoszą słowo Boże (kazania, homilie), do nich należy proklamacja Ewangelii podczas Eucharystii oraz podawanie intencji Modlitwy Powszechnej, mogą sprawować takie sakramenty jak chociażby chrzest czy małżeństwo, mogą także przewodniczyć uroczystościom pogrzebowym poza Mszą. Posługa diakonów stałych istniała w Kościele od starożytności, zamarła w średniowieczu, pomimo zaleceń Soboru Trydenckiego, aby ją przywrócić, pojawiła się dopiero w połowie XX wieku. Formacja kandydatów do diakonatu stałego obejmuje: aspiranturę zakończona obrzędem przyjęcia kandydata (admissio), kandydaturę obejmującą przygotowanie teologiczne i liturgiczne oraz bezpośrednie przygotowanie do przyjęcia święceń.

Katowice: O posłudze tej wspólnoty pisał św. Jan Paweł II

Wspólnota Dobrego Pasterza działa na terenie archidiecezji katowickiej od blisko 30 lat. Powstała z inicjatywy Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. W grudniu 1993 r. dekretem abp. Damiana Zimonia zaczęła oficjalnie działać jako publiczne stowarzyszenie wiernych Kościoła katolickiego. Działania wspólnoty są nakierowane na ludzi ubogich, bezdomnych oraz uzależnionych. Obecnie duszpasterzem wspólnoty jest o. Andrzej Kordek OMI.

(pg/zdj. Wspólnota Dobrego Pasterza)